Nejnovější komentáře

  Počítadlo návštěv

  TOPlist

  Singly

  Smutná kočka / Rytmus je můj strýček
  Rok vydání: 1967
  Vydavatelství: Supraphon

  Jeden z prvních singlů mladé zpěvačky Laďky Kozderkové. Zpívá na něm píseň Lubomíra Vetešky a Jana Růžičky „Smutná kočka“. Je to bluesová balada, která dává mladé zpěvačce příležitost předvést se v nové poloze, do té doby zpívala jen dětské nebo teenagerovské písničky. Podle data uvedeného na desce by se mohl zdát, že nahrávka je z roku 1967, ale díky archivu brněnského rozhlasu víme, že vznikla už o rok dřív. Rytmická skupina Jaroslava Klepáče ji s Laďkou Kozderkovou nahrála už v roce 1966 a ve stejném roce zazněla i v jednom z rozhlasových pořadů. Na druhé straně singlu najdeme píseň „Rytmus je můj strýček“, kterou zpívá Helena Blehárová.

   

  Jarní víra / Hádej, hádej
  Rok vydání: 1967
  Vydavatelství: Supraphon

  Singl z roku 1967 přináší dvě písničky z televizního seriálu Píseň pro Rudolfa III. Píseň „Jarní víra“ v originále zpívala Dusty Springfield a odvažuji se tvrdit, že Laďčina interpretace je rovněž velmi osobitá a přesvědčivá. Je neuvěřitelné, jak v tak mladém věku dokázala tuto píseň podat.
  Na B-straně singlu je píseň „Hádej, Hádej“, rovněž ze seriálu Píseň pro Rudolfa III. Známý hit skupiny „The Mamas & The Papas“ („Monday, Monday“), který zpívá Pavel Novák. V televizním seriálu mu dělají „křoví“ Laďka Kozderková a Jitka Zelenková. Party zpívané sborem ale ani jedna z nich nezpívá.

   

  To se nikdo nedoví / Hajej
  Rok vydání: 1967
  Vydavatelství: Supraphon

  Na mnoha vydáních se objevuje kombinace písní „To se nikdo nedoví“ a „Hajej“. První z nich je známý duet Heleny Vondráčkové a Waldemara Matušky.
  Na B-straně se představuje v písni „Hajej“ Laďka Kozderková za doprovodu Sboru Lubomíra Pánka a Orchestru Karla Krautgartnera. Existuje několik vydání tohoto singlu. Ta z roku 1967 mají na zadní straně text Ivana Rösslera o soutěži Bratislavská lyra na zadním přebalu singlu, Vydání z roku 1968 jsou doplněna průvodním slovem Darka Vostřela o Heleně Vondráčkové.

   

  Tak už pojď / Psáno do písku
  Rok vydání: 1968
  Vydavatelství: Supraphon

  První singl věnovaný jen Laďce Kozderkové. Píseň „Tak už pojď“ byla jejím prvním opravdovým hitem a je zajímavé, že existuje ve dvou verzích. Tato první byla natočena pro desku a Laďka ji zpívala i na koncertech a v rozhlasových pořadech. Zazněla i v televizním seriálu „Píseň pro Rudolfa III.“, ovšem s jiným textem, který se lépe hodil k době, ve které se díl „Albrecht z Valdštejna“ odehrával. Na B-straně najdeme lyrickou píseň „Psáno do písku“, která byla natočena v brněnském rozhlase.

   

  Maří Magdaléna / Kde je ten dům
  Rok vydání: 1968
  Vydavatelství: Supraphon

  Na titulní straně tohoto singlu vidíme portrét Laďky Kozderkové ze seriálu „Píseň pro Rudolfa III.“ ani jedna z písní ovšem s tímto pořadem nemá nic společného. Byly natočeny v brněnském rozhlase, kde Laďka Kozderková spolupracovala s několika dirigenty. „Maří Magdalénu“ natočila s Erikem Knirschem a „Kde je ten dům“ s Milošem Machkem. Obě písně byly později uvedeny v roce 1969 v televizním cyklu „Brněnské kolo“, takže je můžeme vidět i jako klipy. Na zadní straně singlu je obsáhlý článek Pavla Bartíka mapující dosavadní kariéru zpěvačky. Dočteme se o jejích hudebních začátcích pod vedením tatínka Ladislava Kozderky, o rozhodování mezi studiem na JAMU a dráhou profesionální zpěvačky a v závěru o slibné spolupráci s Tanečním orchestrem Československého rozhlasu.

   

  Jdi spát / Vteřiny
  Rok vydání: 1968
  Vydavatelství: Supraphon

  Další singl vydaný v roce 1968. Na A-straně je jedna z populárních písní začínajícího brněnského zpěváka Jiřího Štědroně „Jdi spát“. Na druhé straně pak málo známá píseň Laďky Kozderkové „Vteřiny“. Smyčcový orchestr Československého Rozhlasu Brno řídí Miloš Machek. Jde o píseň jemnějšího stylu a mezihry vyplňují tóny jakoby z hracího strojku. Je zajímavé, že Laďka Kozderková natočila s Jiřím Štědroněm také duet „Píseň pro dva“, který na gramofonové desce nikdy nevyšel a další podrobnosti o jeho vzniku neexistují. Píseň se dochovala zcela náhodou v archivu Slovenského rozhlasu v Bratislavě.

   

  Zelený svět / Hrad v kapradí
  Rok vydání: 1969
  Vydavatelství: Discant

  Obě písně „Zelený svět“ a „Hrad v kapradí“ v podání Laďky Kozderkové vznikly ve studiu brněnského rozhlasu. Velký smyčcový orchestr řídí Erik Knirsch. Na zadní straně najdeme text, mapující dosavadní kariéru zpěvačky a dočteme se v něm o změnách, které nastaly od roku 1968. Například o jejím sňatku s trumpetistou Richardem Kubernátem. Brněnské vydavatelství Discant vzniklo v uvolněném období Pražského jara a po srpnu 1968 nemělo dlouhého trvání. Na jeho likvidaci měl podle pamětníků osobní podíl tehdejší nejmocnější komunistický funkcionář Gustáv Husák.

   

  Svítá nad velkou louží / Písnička sluncem bělená
  Rok vydání: 1969
  Vydavatelství: Supraphon

  Singl nabízející další píseň Laďky Kozderkové. „Písnička sluncem bělená“ je z autorské díly Milouše dolejšího a text k ní napsal Vladimír Čort. Nahrávka vznikla v první polovině roku 1969 v pražském studiu Supraphonu Mozarteum. Laďka Kozderková ji natočila s orchestrem Slávy Kunsta, na španělskou kytaru hrál František Friedrich. Na druhé straně desky je píseň Nadi Urbánkové „Svítá nad velkou louží“. Obě písně zazněly na hudebním festivalu Děčínská kotva, jehož symbol najdeme i na přebalu.

   

  Říční proud / Lodí bílou
  Rok vydání: 1970
  Vydavatelství: Supraphon

  Další ze singlů prezentující písně z hudebního festivalu Děčínská kotva. Ten byl zaměřený na tvorbu s turistickou a rekreační tématikou. Ve třetím ročníku v roce 1970 zazněl i duet Laďky Kozderkové a Karla Hály „Říční proud“. Hudbu napsal Mojmír Balling, slova Ivo Fischer a hudební doprovod ve studiu Dejvice i při televizním finálovém koncertě obstaral orchestr Karla Vlacha. Druhou písní tohoto singlu je sólová píseň Karla Hály „Lodí bílou“, která vyhrála svou kategorii a stala se později znělkou festivalu Děčínská kotva.

   

  Věčná píseň / Ej, lásko, lásko
  Rok vydání: 1970
  Vydavatelství: Supraphon

  Singl věnovaný jen Laďce Kozderkové. „Věčná píseň“ je dílem skladatele Bohuslava Sedláčka a textaře Pavla Cmírala. Nahrávka vznikla v květnu 1970 v brněnském rozhlase, tamní studiový orchestr řídil Erik Knirsch. Tuto píseň si Laďka Kozderková zazpívala také v pátém vydání písničkového pořadu Brněnské kolo. Druhou písní na singlu je „Ej, lásko, lásko“, moravská lidová píseň v moderní rytmické úpravě. Velký smyčcový orchestr Čs. Rozhlasu v Brně řídil Jiří Hudec.

   

  Cesta klenbou lip / Zlatá brána otvorená
  Rok vydání: 1970
  Vydavatelství: Supraphon

  Další dvě písně z hudebního festivalu Bratislavská lýra 1970. Autory písně „Zlatá brána otvorená“ jsou skladatel Ján Siváček a textaři Tomáš Janovic a Milan Lasica. Laďka Kozderková ji nazpívala ve slovenštině za doprovodu TOČRu pod vedením Josefa Vobruby. Druhou písní na tomto singlu je „Cesta klenbou lip“ se kterou soutěžil na Bratislavské lýre Karel Hála.

   

   

  Všední příběh / Báječný lhář
  Rok vydání: 1970
  Vydavatelství: Panton

  Singl se dvěma písněmi Laďky Kozderkové z roku 1970. První z nich nazvaná „Všední příběh“ složil Jaromír Kratochvíl a otextoval ji Jan Fiala. Jedná se o duet, ve kterém je partnerem Laďky Kozderkové Milan Černohouz. Natočili ho s Velkým smyčcovým orchestrem Čs. Rozhlasu Brno, který řídil Milan Machek. Druhou písní je „Báječný lhář“ z pera Lubomíra Vetešky s textem Jany Včelákové. Tentokrát studiový orchestr Brno dirigoval Erik Knirsch. Rub desky tvoří portrét mladé zpěvačky a na líci najdeme text mapující její dosavadní kariéru. Jeho autor se v něm zmiňuje o Laďčiných pěveckých začátcích v dětství, o studiu na konzervatoři, váhání mezi studiem na JAMU a kariérou profesionální zpěvačky, i o jejím sňatku s trumpetistou Richardem Kubernátem a angažmá v pražském divadle Rokoko.

   

  V bílám / Panenka
  Rok vydání: 1971
  Vydavatelství: Panton

  Gramofonová deska se dvěma úspěšnými hity Laďky Kozderkové. První z nich, píseň „V bílém“, má základ v původní zahraniční skladbě „Music To Watch Girls By“. Český text s názvem „Drožka“ k ní napsal Jan Fiala. Později napsal novou melodii Jaromír Kratochvíl a skladbu měla natočit v Brně Vladěna Krumlová. Jenže měla problémy s výškami a tak píseň nakonec natočila Laďka Kozderková. Studiový orchestr brněnského rozhlasu řídil Erik Knirsch. Na druhé straně singlu je převzatá píseň „Panenka“, v originále „Callow La Vita“ Raymonda Fraggatta. Autorem českého textu je Vladimír Čort. Doprovodným orchestrem je skupina Aleše Sigmunda. Tuto píseň si Laďka Kozderková zazpívala také v televizním medailonu „Písničky ke kávě“.

   

  Klobouk ve křoví, Don Juan / Život je jen náhoda
  Rok vydání: 1973
  Vydavatelství: Panton

  Singl se třemi slavnými písněmi Jaroslava Ježka s texty Voskovce a Wericha. Celou kolekci natočila Laďka Kozderková s Orchestrem Národního divadla v Praze pod vedením Ladislava Simona. Nahrávka vznikla ve studiu FISYO. Na první straně jsou dvě písně „Klobouk ve křoví“ a „Don Juan“. Stopáží se jim prakticky vyrovná skladba „Život je jen náhoda“, která je na druhé straně singlu. Na Titulu je snímek orchestru při nahrávce, uvnitř obalu pak civilní portrét zpěvačky.

   

   

  Když jsem kytici vázala / Když víno zraje
  Rok vydání: 1973
  Vydavatelství: Panton

  Poněkud nesourodá sestava dvou písní v podání Laďky Kozderkové. První píseň „Když jsem kytici vázala“ je z kolekce celkem čtyř skladeb Jaroslava Ježka s texty Voskovce a Wericha. Natočil je Orchestr Národního divadla v Praze pod vedením Ladislava Simona. Na druhé straně najdeme skladbu „Když víno zraje“ skladatele Jindřicha Brabce a textaře Jiřího Aplta. Ve studiu Břevnov ji Laďka Kozderková nazpívala se skupinou sólistů Rudolfa Rokla.

   

   

  Zpívající přístavy
  Rok vydání: 1973
  Vydavatelství: Panton

  Výběr námořnických písniček natočených v Československé televizi pro stejnojmenný hudební pořad. Hraje Břevnovanka pod vedením Zdeňka Procházky a zpívají různí zpěváci. Vedle Laďky Kozderkové například Settleři, Drahomíra Vlachová, Karel Effa, Jára Pospíšil, Zorka Kohoutová nebo Milena Zahrynowská. Jde o malé dvojalbum, které obsahuje dva singly. Stejné skladby vyšly i na LP desce se stejným názvem.

  Až budeš velký 

   

  Znám tu louku voňavou / Píseň hajného a dcer
  Rok vydání: 1981
  Vydavatelství: Supraphon

  V roce 1981 vychází pod hlavičkou Supraphonu několik singlů z filmu „Trhák“, mezi nimi i píseň „Znám tu louku voňavou“. Autory duetu, který s Waldemarem Matuškou zpívá Laďka Kozderková, jsou Vítězslav Hádl a Ivo Fischer, hraje orchestr Karla Vágnera. Na přebalu tohoto SP jsou na obou stranách pouze fotky Waldemara Matušky. O Laďce Kozderkové je zmínka jen na hudebním nosiči jako o dalším zpěvákovi v uvedené písni.

   

   

  Braň svou lásku / Film pro pamětníky
  Rok vydání: 1986
  Vydavatelství: Supraphon

  V roce 1986 se na prodejních pultech po mnoha letech objevuje singl, na jehož obou stranách zpívá Laďka Kozderková. Duety natočené pro televizní pořad Elixír věčného mládí zpívá společně s Mirkem Novákem. Na A-straně je uvedena píseň „Braň svou lásku“, která se v posledních letech často objevuje na nejrůznějších reedicích.
  B-strana obsahuje skladbu „Film pro pamětníky“, prezentovanou rovněž na nových kompilacích Laďky Kozderkové od společnosti Supraphon.
  Skladby jsou natočeny za doprovodu Tanečního orchestru Československého rozhlasu, řídí Felix Slováček. Při vydání tohoto SP bohužel došlo k nepříjemné chybě, kdy je Laďka Kozderková na přebalu alba, jakož i hudebním nosiči samotném, uvedena jako „Vlaďka Kozderková“.

  Autor: Jarek Veselka