Nejnovější komentáře

  Počítadlo návštěv

  TOPlist

  Jan Herget

  Původní profesí jsem herec a vystudoval jsem brněnskou Janáčkovu akademii múzických umění. O Laďku Kozderkovou jsem se ovšem začal zajímat už dřív, někdy na střední škole, kdy mě zaujala v několika komediálních filmech. Byl to určitě Trhák a Křtiny, které jsem tehdy viděl a začal jsem být zvědavý, co tato atraktivní a velmi vtipná herečka dělá dnes. Internet tehdy ještě nebyl tak rozšířený, ale i přes to jsem brzy zjistil, že Laďku Kozderkovou už v žádném novém filmu ani na divadelních prknech neuvidím. Tím víc jsem se začal zajímat o její osud, role, písničky a filmy. Informace a nahrávky jsem začal sbírat po kouskách, ale postupem času se mi podařilo nashromáždit celkem bohatou filmotéku, sbírku CD, DVD, knížek a novinových článků. Když jsem se zadíval, začetl nebo zaposlouchal, měl jsem pocit, že Laďku Kozderkovou poznávám stále víc a její hlas, zpěv a herectví mě doslova okouzlili. Čím to je? Nevím. A netroufám si to ani hodnotit. Sama jednou řekla, že nemá smysl její písničky složitě rozebírat, co v nich posluchač nenajde, to tam není.

  Památky na herce a zpěváky, kteří už nás opustili často zapadávají prachem a rychle se na ně zapomíná. U Laďky Kozderkové to naštěstí neplatí. Její filmy, pohádky a televizní scénky se stále znovu vracejí na televizní obrazovky, vzniklo několik televizních dokumentů a také jeden rozhlasový, jehož jsem autorem. Herectví jsem totiž v roce 2008 vyměnil za práci novináře a dokumentaristy v Českém rozhlase. Laďku Kozderkovou nám také stále připomínají knížky a několik CD s výběrem těch nejlepších písní, které natočila. Je o ně zájem, lidé si je znovu a znovu kupují a potvrzují tím to, co o Laďce Kozderkové vyprávějí pamětníci. Totiž, že ji lidé měli rádi a nevnímali ji jako namyšlenou hvězdu, ale jako ženskou z masa a kostí, přímou, vstřícnou, přátelskou a lidskou.

  Právě tyto vzpomínky jsem se rozhodl sbírat a tak se mi podařilo získat nejen unikátní dokumenty a drobnosti, ke kterým měla Laďka Kozderková nějaký vztah, ale především se už od roku 1998 scházím s jejími bývalými kolegy a přáteli. Zprvu jsem si s nimi jen povídal, později jsem si naše rozhovory začal nahrávat. Vznikla tak unikátně pestrá mozaika vzpomínek a historek, která se snad jednou dočká knižní podoby. Mám to štěstí, že jsem se shodou okolností setkal a spřátelil i s Laďčinou rodinou. Její starší dcera je mou velmi dobrou kamarádkou, a pokud si to mohu dovolit napsat, přátelím se i s oběma Laďčinými sestrami Alenkou a Blankou. Setkání s nimi je vždy velmi inspirativní a snad i jim se tyto stránky budou líbit.

  Nejen původní webové stránky, ale i tyto nové, společné, by měly přispět k tomu, aby se na Laďku Kozderkovou nezapomnělo. Já, jako jeden ze tří zakládajících tvůrců se o to budu určitě poctivě snažit.

  Kontakt: honza@ladkakozderkova.cz