Nejnovější komentáře

  Počítadlo návštěv

  TOPlist

  ZVONOKOSY

  Role: Judita Čuprová

  Premiéra: 9. dubna 1983

  Počet repríz:

  Režie: Richard Mihula

  LP desky

  CD alba

  Muzikál Zvonokosy vznikl podle satirického románu Gabriela Chevalliera z 30. let minulého století, který byl dříve již mnohokrát zpracován pro divadlo i film. Do muzikálové podoby je ale poprvé přetvořili libretista Petr Markov a skladatel Jindřich Brabec. Hned jeho první uvedení v Hudebním divadle v Karlíně v roce 1983 znamenalo velký úspěch a slávu, a možná i proto jsou Zvonokosy profesionálními i ochotnickými divadly v celé republice uváděny dodnes.

  Jak je patrné z názvu muzikálu i jeho předlohy, odehrává se v jihofrancouzském městečku Zvonokosy, uprostřed sluncem prozářeného kraje vína Beaujolais. Stereotypní život místních obyvatel jen občas zpestří nějaký drb nebo milostná aférka. Poklidné plynutí všedních dnů a žabomyší politické spory republikánů a monarchistů rázně naruší rozhodnutí starosty Pěšinky postavit u kostela veřejný záchodek.

  Laďka Kozderková hrála v muzikálu Zvonokosy Juditu Čuprovou, krásnou majitelku místního bazaru a manželku nepříliš inteligentního Ferdy Čupra, přeborníka v pití vína. Nudné manželství si zpříjemňuje románkem se světáckým oficiálem Pořízkem, který ji obluzuje vyprávěním o krásách daleké Paříže a bonvivánském otci. Jejich vztah nepřeruší ani přistižení starou pannou Eulálií Čubíkovou – Ferda Čupr na její udání nedbá, ba naopak svého kamaráda Pořízka povzbuzuje, aby mu někdy Juditu trochu „rozehřál“ – vždyť ona je ke všem mužům „jak rampouch“. Když si později Pořízek začne i přes angínu milostné pletky také s krásnou hostinskou Jarmilou Macarátovou, nenechává si Judita nic líbit. Po rvačce se svou sokyní donutí Pořízka k jasnému rozhodnutí a odvádí si jej pryč. Poté, co při souboji místních obyvatel s přivandrovalými záložáky zabije zbloudilá kulka místního němého blázna Vincka, je to právě Judita, kdo zpívá svému zemřelému vrstevníkovi rekviem.

  V roli koketně svůdné Judity Čuprové mohla Laďka Kozderková plně využít své fyzické předpoklady i herecký a pěvecký talent. I přes poměrně malý prostor patří Judita mezi jednu z hlavních postav celého muzikálu, čemuž výrazně napomáhají i její působivá hudební čísla: milostné duety s oficiálem Pořízkem a zejména Píseň o smrti blázna Vincka. Výkon Kozderkové v této roli se podle diváků i kritiků stal nezapomenutelným zážitkem: „nad všetkých výrazne prečnieva výkon Laďky Kozderkovej“ (Film a divadlo, 25/26, 1983). Ani další recenzenti nešetřili chválou: „Hereckému obsazení vévodí Laďka Kozderková jako Judita Čuprová; v jejím případě dochází k vzácnému souznění hereckého a pěveckého výkonu a člověka maně napadá, že by takových ʻsyntetickýchʼ osobností potřeboval náš muzikál víc“ (Květy, 21. 7. 1983). Jan Kolář dokonce zalitoval, že se jí nedostává více kvalitních příležitostí: „mimořádný výkon podává Laďka Kozderková, hvězda, na kterou populární hudba skoro zapomněla. Je to škoda, že ji teď můžeme slýchat jen z karlínského divadla. Ve Zvonokosech jí uvěříme každý tón“ (Melodie, Praha). Právě její výkon společně s představiteli dalších dvou aktérů milostného trojúhelníku, Ladislavem Županičem a Hanou Talpovou, přinesl inscenaci největší uznání.

  Zvonokosy byly také posledním představením, které Laďka Kozderková odehrála – stalo se tak 2. října 1986. Po jeho skončení následoval pobyt v nemocnici, z něhož se na jeviště už nikdy nevrátila.

  Autor: Pavel Bár