Nejnovější komentáře

  Počítadlo návštěv

  TOPlist

  FEŠÁK HUBERT

  Rok dokončení: 1984

  Role: Madlenka Čuříková

  Režie: Ivo Novák

  Premiéra: 1. 6. 1985

  Diskografie

  Opět prvorepublikový retro film, komedie trochu ve stylu Hříšných lidí města Pražského, jenže tentokrát držíme palce lidičkám z místní galerky. Fešák Hubert je přezdívka Huberta Hraběte, nekorunovaného krále žižkovských podvodníčků, na kterého si žádný policajt nepřijde. Fešák je v okolí známý svou kanceláří na alibi a kromě toho si obživu shání všelijak. Občas se vetře na svatební hostinu, kde nenápadně naloží do předem připravených útrob svého saka od každé dobroty něco, jindy zase okouzlí ovdovělou starou hraběnku a noblesně se vetře do její přízně. Kromě Fešáka Huberta patří k typickým figurkám chudého Žižkova také rodina pouťového zápasníka; Fešákava milá Růža, prodavačka pohřebních věnců; soukromé očko Láďa Špirk a také funebrák Eman se svou snoubenkou Madlenkou Čuříkovou, majitelkou masérského salónu. Tu hraje Laďka Kozderková. Všichni se společně podílejí na pomstě, kterou fešák přichystá na policejního komisaře Mourka. Tenhle zoufale natvrdlý policajt mu totiž šlape na paty už dlouho a nasadí na něj dokonce práskače. Fešák vymyslí dokonalou léčku, do které se zapojí i padělatel bankovek a shodou zcela záměrnou se jedním z jejích hlavních aktérů nevědomky stane i ředitel banky Union. Policajti jdou zdá se na jisto a těší se na kapitální úlovek, totiž padělatele peněz evropského formátu. V hodinovém hotelu Nepraš ale nakonec skočí Fešákovi na špek a je z toho jen velká ostuda. Před mstou všech žižkovských policajtů musí Fešák utéct z Prahy, ale odchází s optimizmem a vidinou dalších rošťáren zase někde jinde.

  Laďka Kozderková hraje Madlenku Čuříkovou jako figurku, která je ve Fešákově partičce vstřícnou společnicí a nezkazí žádnou legraci. Prvorepublikový účes i kostým jí sluší a občas je oděna i dost spoře, to když jen v saténovém kombiné masíruje jednoho ze svých klientů. V této scéně je nepodbízivě elegantní a lidsky přirozená. S jemně naivistickou nadsázkou se pak dokáže rozněžnit v dialozích se svým ušlápnutým snoubencem Emánkem, jindy zase bez servítků okřikne kluky, co jí nakukují do salónu a nenechá se zahanbit ani při hašteření se sousedkami na pavlači.

  Komu by se při sledování filmu Fešák Hubert zdálo, že ústřední píseň zpívá Ljuba Hermanová, byl by jen kousek od pravdy. Interpretkou písně je totiž Laďka Kozderková, která svým pojetím dokonale vystihla atmosféru prvorepublikového šansonu. Trocha nostalgie, trocha vzdoru a tóny, které v některých pasážích jakoby až drhly vespod o dlažbu. Ano, pěvecký rozsah Laďky Kozderkové byl opravdu mimořádný.

  Autor: Jan Herget