Nejnovější komentáře

  Počítadlo návštěv

  TOPlist

  KŘTINY

  Rok dokončení: 1981

  Role: Úřednice Hlívová

  Režie: Zdeněk Podskalský

  Premiéra: 1. 12. 1981

  Diskografie

  Komedie Jaroslava Dietla o trampotách stárnoucího náměstka kartografického ústavu Čirůvky, kterého hraje Miloš Kopecký. Jeho rázná a sarkastická sekretářka v podání Jiřiny Jiráskové mu striktně doporučí, aby si jen tak na oko něco začal s novou sekretářkou svého konkurenta. Má si  tím zajistit kariérní postup. Záminkou pro výlet na náměstkovu chatu je pozvánka na křtiny v malé posázavské vesničce. Se stejnou výmluvou ovšem přijde i mladý kreslič, který si na stejný čas i místo domluví schůzku se svojí dívkou. Všichni aktéři filmu se pak setkávají v inkriminovaných Žalovicích a narychlo se shání dítě, které by se dalo pokřtít. Přes mnoho komplikací a nedorozumění se náměstkovi Čirůvkovi do poslední chvíle daří utajit před manželkou původně plánovaný zálet s mladou sekretářkou. Na venkovské tancovačce ale nakonec vše vyjde najevo. I přes to je ale náměstek Čirůvka jmenován ředitelem ústavu a jeho konkurent Humpl ostrouhá.

  Laďka Kozderková hraje ve Křtinách soudružku Hlívovou. Roli prostorem malou, ale významnou. Nejprve přichází za náměstkem Čirůvkou s prosbou, aby jí benevolentně prominul profesní chybu ve výkresu. V elegantní upnuté blůzičce mu jako odměnu nabízí evidentní milostnou avantýru. Nedůvtipný náměstek si toho ale vůbec nevšimne a Hlívová odchází s nepořízenou. Z pomsty pak anonymně zavolá náměstkově manželce a prozradí vše o plánovaném výletu s mladou sekretářkou.

  Tvůrci filmu dokonale využili půvaby Laďky Kozderkové a ta na oplátku  využila své ženské vnady jako prostředek humoru. Ve scéně s Milošem Kopeckým mu polorozepnutou a zároveň přeplněnou blůzičku podsune až několik centimetrů před oči. Při uraženém odchodu následně zápasí se zaklapnutými dveřmi a pomůže až přitlačení celou hrudí. Na chodbě se pak se soudružkou Hlívovou srazí mladý kreslič a to tak, že celou hlavu zaboří do jejího výstřihu. Knoflíček na blůzičce, který v první scéně málem vystřelil, se na konci filmu dočká své pointy. Skutečně vystřelí, a trefí udiveného náměstka Humpla přímo do oka.

  Tento film, podobně jako Trhák, se pravidelně vrací na televizní obrazovky. Diváci jej mají rádi a rádi se baví i scénami, ve kterých vystupuje Laďka Kozderková.

  Autor: Jan Herget