Nejnovější komentáře

  Počítadlo návštěv

  TOPlist

  PÁTEK NENÍ SVÁTEK

  Rok dokončení: 1979

  Role: Jituš

  Režie: Otakar Fuka

  Premiéra: 1. 3. 1980

  Diskografie

  Roztržitá komedie o trampotách obyčejné socialistické rodinky. Život ve spěchu, nákupy, melouchy, stavba chaty a nesnadná výchova dvou dcer.

  K Novákovým, kteří jsou hlavními hrdiny filmu, přicházejí na návštěvu jiní manželé. Hrají je Laďka Kozderková a Antonín Hardt. Hned mezi dveřmi narazí na dcery, které narychlo dokončují úklid a při vstupu do obýváku je místo hostitelů přivítá jen zápach ředidla, protože tatínek Novák ještě před pěti minutami zasklíval okno. Novákovi nemají nachystané žádné pohoštění a tak se návštěva dočká jen nakrájené veky a pomazánku už si musí nabírat z misky. Přeci jen se spolu ale nakonec na chvíli posadí a připíjejí si vínem. Na řadu přichází obvyklá konverzace, kdy se mluví o všem a o ničem. Tu ovšem přerušuje budík, který připomíná, že je nejvyšší čas vyrazit do kina, kam se Novákovi společně s Jituš a Tondou chystají. Po zhlédnutí kriminálního filmu se už každý pár zvlášť vrací domů a přátelé se navzájem mírně pomlouvají.

  Opět epizodní role, ve které není moc prostoru. Jde spíš o znázornění formálních přátelských vztahů, které jsou tak typické nejen pro období normalizace. Laďku Kozderkovou sledujeme při herecké práci v mikrosituacích, kdy je její Jituš například trochu nesvá z toho, že její muž se nezřízeně cpe pomazánkou a víno pije jako vodu. Ještě před tím jí trochu rozhodí poznámka mladší z dcer Novákových o její tloušťce. Při sledování kriminálního filmu v kině pak docela přirozeně reaguje na děj na plátně. Vystoupení Laďky Kozderkové v tomto filmu má ještě jednu zajímavou souvislost. Jejího manžela tu totiž hraje Antonín Hardt, který se v následujícím roce stal ředitelem Hudebního divadla v Karlíně.

  Autor: Jan Herget