Nejnovější komentáře

  Počítadlo návštěv

  TOPlist

  ŘEKNEM SI TO PŘÍŠTÍ LÉTO

  Rok dokončení: 1977

  Role: Řeznice Alžběta

  Režie:  Július Matula

  Premiéra: 1. 5. 1978

   

  JZD a realita malého městečka 70. let. Mezi družstevníky přichází mladík v podání Ondřeje Havelky a zaplete se do přízemních osudů některých místních lidí. Poprvé se tu před filmovou kamerou objevila Laďka Kozderková jako živelná řeznice Alžběta.

  Řeznici padne nový mladík hned do oka a tak se ho snaží nalákat na dobroty ze svého obchodu. Ale neuspěje a tak se musí spokojit se svým obvyklým milencem, sousedem hospodským, kterého hraje Karel Vochoč. Spolu chodívají nejčastěji do polí, odkud Alžběta při jedné ze schůzek dalekohledem pozoruje mládence z družstva, jak se jen tak na Adama koupají v rybníce. Nechtíc tak vyslechne i jejich debatu o tom, která z žen v městečku je nejpovolnější. Je zklamaná tím, že s posměchem mluví právě o ní jako o ženě, která se na každého nově příchozího jenom třese. Hospodský se jí ani teď ani jindy nezastane a vůbec, projevuje se čím dál víc jako slaboch pod pantoflem. Proto dá Alžběta nakonec i jemu košem a najde zastání v náručí místního siláka Drobka, který toho sice moc nenamluví, ale za to jí dokáže v obchodě pomoct. Na závěrečné tancovačce to spolu pořádně roztočí, což hospodský neunese a zoufale se pokouší získat Alžbětu zpět. Tím jejich předchozí románek vyjde najevo přede všemi a hostinského marné snažení zakončí jeho žena pořádnou fackou.

  Hned první příležitost před kamerou dává Laďce Kozderkové poměrně dost prostoru, i když v kratších scénách. Svou řeznici pojala jako ženu, které hraje v očích hned deset čertů najednou a při pohledu na pořádného mužského je ochotná k jakékoliv lsti. Na něžnost není moc čas a tak jí zastihujeme jen ve scénách plných erotického náboje nebo řeznické rozhodnosti. Scény na tancovačce si pak Laďka Kozderková viditelně užívá a v rytmu tanga směle improvizuje na parketu.

  Autor: Jan Herget