Nejnovější komentáře

  Počítadlo návštěv

  TOPlist

  SONÁTA PRO ZRZKU

  Rok dokončení: 1980

  Role: Maminka

  Režie: Vít Olmer

  Premiéra: 1. 6. 1981

   

  Klasický film pro dospívající mládež. Hlavní hrdinkou je patnáctiletá Petra, které si každý hned všimne pro její výrazně zrzavé vlasy. Petra má mnoho zájmů a nenechá si do nich od nikoho mluvit. Věnuje se hře na klavír, pomáhá s vedením oddílu malých pionýrů a s partou kluků hraje fotbal jako nepřekonatelná brankařka. Tyto zájmy se v Petřině životě někdy smůlovatě proplétají a dívka svádí vnitřní boj o to, kterému koníčku má dát přednost. Připravuje se na své první klavírní vystoupení, nechce zklamat kamarády fotbalisty ani malé pionýry a k tomu se ještě zamiluje do nového spolužáka. Příběh graduje v okamžiku, kdy vyjde najevo, že Petřin první koncert je ve stejný den, jako důležité fotbalové utkání. Slíbí účast na obou akcích, ale při cestě z fotbalu do města se zraní při dopravní nehodě. Teprve v nemocnici, upoutaná na lůžko má čas si pořádně určit své priority.

  V tomto filmu se Laďka Kozderková představila opět v roli maminky, která je na rozdíl od flegmatického tatínka velmi rázná. Snad proto u ní Petra nenachází tolik zastání a slýchá spíš příkazy a komandování. Maminka v podání Laďky Kozderkové je sice na první pohled přísná, ale v několika scénách, kdy jsou s Petrou samy, poodhalí i svou vlídnou a milující tvář. Každý z rodičů má v tomto filmu i svůj mikropříběh. Tatínek je vášnivý akvarista a fotograf, maminka zase ochotnicky hraje divadlo a doma se ve volných chvílích učí roli Kateřiny ze Zkrocení zlé ženy. V jedné scéně vidíme Laďku Kozderkovou právě při zkoušce této role. I když nemá tato postava ani tento film nic společného s reálným působením Laďky Kozderkové v Hudebním divadle v Karlíně, je to jedna z mála příležitostí spatřit ji přímo na jevišti.

  Na první pohled přísnou, avšak ve scénách v divadelní šatně nebo později v nemocnici, milující a starostlivou maminku, zahrála Laďka Kozderková suverénně, zkušeně a ne naposled.

  Autor: Jan Herget