Nejnovější komentáře

  Počítadlo návštěv

  TOPlist

  DÝMKA KAPITÁNOVA

  Rok dokončení: 1985

  Role: číšnice, vypravěčka, Zanzanet

  Režie: Jan Tůma

  Premiéra: 30.11. 1986

   

   

   

  Dýmka kapitánova – ukázka

  Jedna ze třinácti povídek Ilji Gregorijeviče Erenburga o dýmkách. V námořnické hospodě v kodaňském přístavu oslovil jednoho večera na podzim roku 1919 mladík Gil de Rossignole zkušeného kapitána Gustava Olsena. Potřeboval se svou dívkou Zanzanet rychle odjet z Evropy do Brazílie, ukradl pro ni totiž šperk. Nakonec kapitána přemluvil a ještě téže noci se nalodili na palubu nákladní lodi Marie. Kapitán Olsen nechtěl mít na palubě ženu, vyhýbal se jí, nechtěl ji ani vidět, přesto mladé dvojici nabídl svou vlastní kajutu. Během následujících dní byla Zanzanet ke svému milenci velmi něžná, současně však provokovala kapitána svou netečností a přezíravostí. Nelíbila se jí například jeho stará dýmka. Zanzanet měla obdivuhodnou moc ovládat muže. Kapitán se do ní proti své vůli zamiloval a v hlavě se mu začal rodit krutý plán. Pod falešnou záminkou zamířil k jednomu z malých opuštěných ostrůvků, vylákal na něj Gila a pak mu stroze oznámil, že ho tam nechá zemřít. Mladík se nevzpouzel a podlehl kapitánovu naléhání. V dopise Zanzanet vzkázal, že si dobrovolně bere život. Jediné, co mladíkovi kapitán nechal byla jeho stará dýmka.

  Kapitán se vrátil na loď, předal vzkaz Zanzanet a ta ho s lehkostí a samozřejmostí vzala na vědomí. Pak kapitánovi pokynula, aby si lehl na volné místo vedle ní. Od toho okamžiku si si ním pohrávala a ovládala ho. Po návratu do Kodaně ho donutila opustit loď a víc než rok pak spolu žili v Paříži. Panovačně si s ním hrála, týrala ho.

  Jednoho dne si Zaznzanet usmyslela, že chce drahý náramek. Aby kapitána Olsena přiměla k jeho koupi, řekla mu, že čeká syna. Kapitán si uvědomil, že Zanzanet z chlapce vychová princátko, kterému bude moře a drsný život na něm cizí. Pochopil, že ji nenávidí. Její povrchnost, a panovačnost, voňavky a „skleněná slova“. Uviděl v ní najednou holku, kterou si může v každé námořnické hospodě koupit na jednu noc. Zmizel. Odjel si pro svou dýmku, na ostrov, kde zanechal Gila. Našel jeho mrtvolu s dýmkou v ústech a pochopil, že na výměně, která se té noci tady udála prodělal živý, tedy on, a vydělal mrtvý. Za delší čas našli námořníci na trase z Ria de Janeira na volném moři opuštěnou loďku s kostlivcem. Nalezli v ní také dýmku se vzkazem, že ji posílá kapitán Olsen svému synovi. Když zjistili, kde žije Zanzanet, předali dýmku jejímu současnému manželovi. Dozvěděli se, že žádný syn se nenarodil.

  Dýmka pak zůstala v kanceláři dánské exportní společnosti. Nakonec ji hlídač prodal do vetešnictví, kde ji koupil autor této povídky. Když si ji chtěl zapálit, našel v náústku vzkaz. Nálezce vybízel k tomu, aby se díval raději na moře, než na ženy, aby se od nich odvracel a zacpával si uši, když mluví.

  Dramatizace této povídky vznikla v rámci cyklu Schůzky s literaturou v režii Jana Tůmy. Pojal ji velmi komorně a s použitím jen minima kulisových zvuků se mu podařilo vytvořit věrohodnou atmosféru námořní plavby. I díky soustředěným hereckým výkonům příběh zvolna, ale přesto stále graduje a udržuje si napětí až do konce. Dobře fungují také hudební předěly doplněné citlivým zpěvem Karla Černocha. I když jeho zpěv není vázán přímo na děj povídky, neposouvá ho a ni nehodnotí, ale spíš podtrhuje myšlenky a jednotlivé odstíny příběhu.

  Roli kapitána Olsena svěřil režisér Radimu Vašinkovi a Laďka Kozderková ztvárnila hned tři úlohy. Jednak číšnici v hospodě, pak krásnou a ledově krutou Zanzanet, ale především vypravěčku, která je v podstatě nositelkou celého děje. Právě v této úloze předvedla další odstín svého herectví. Vychází z ponuré a zároveň napínavé atmosféry, s jednotlivými replikami nespěchá a dává vyznít hloubce myšlenek, které předkládá posluchačům. Její vyprávění je vážné a dramatické, chvílemi dokonce vede dialog s ostatními postavami a v těchto pasážích přidává i kritický pohled na jejich jednání. Tato velká a vážná role je milým překvapením pro všechny, kteří znají Laďku jen jako zpěvačku nebo komičku. V Dýmce kapitánově vytvořila opravdu poctivý herecký výkon.

  Autor: Jan Herget