Nejnovější komentáře

  Počítadlo návštěv

  TOPlist

  KRÁLOVNA KOLOBĚŽKA

  Rok dokončení: 1984

  Role: Rytířka z Trychtýřovic

  Režie: Karel Weinlich

  Premiéra: 23.4. 1984

  Diskografie

   

   

   

  Královna Koloběžka – ukázka

  Známá pohádka Jana Wericha o chytré Zdeničce, která přelstila i pana krále. Všechno začalo hádkou mlynáře s rybářem, kteří si dělali u řeky různé naschvály. Dostali se proto až před královský soud a pan král jim uložil tři hádanky. Mlynář odpověděl jako hamižný hlupák, kdežto rybářovy odpovědi byly chytré. Jak by ne, když mu je poradila chytrá dcerka Zdenička. Pan král to ale poznal a tak si tu chytrou dívku pozval na zámek. Musela ale přijet – nepřijet, být obutá – neobutá, ustrojená – neustrojená, učesaná – neučesaná a přivézt králi dar – nedar. Maminka s tatínkem si marně lámali hlavu nad těmito těžkými úkoly, ale Zdenička si s nimi poradila snadno. Nechala si ušít šaty z rybářské sítě, učesala si jen půlku vlasů, obula si jen jednu botu a z prkénka, dvou koleček a rozeklané větve jí tatínek udělal podivné vozítko. Malý kluk, kterého cestou do zámku Zdenička potkala, tohle vozítko pojmenoval koloběžka. V zámku měl ovšem mezitím pan král další starosti. Neustále ho obletovala slečna rytířka z Trychtýřovic, co by vdavekchtivá nápadnice. Lákala krále na sladké bonbóny a společenské hry, například na krkolamy. To ale pana krále nebavilo a měl radost, když slečnu rytířku notně vylekal příjezd extravagantně vystrojené Zdeničky. Ta padla panu králi do oka a brzy našla způsob, jak se vdavekchtivé rytířky zbavit. Namluvila jí, že spolu s králem si nejvíc pochutnávají na žížalách a nejraději je ve vzduchu překusují. To už slečna rytířka z Trychtýřovic nervově nevydržela a okamžitě opustila zámek. Pan král pak požádal Zdeničku o ruku, ale uložil jí podmínku, že se mu nesmí nikdy plést do jeho panovnických záležitostí. Když ale král špatně rozsoudil spor dvou koňských handlířů, Zdeničce to nedalo a jednoduchou fintou svého pana krále vytrestala. Byl pak svému okolí chvíli pro smích, což ho urazilo a tak Zdeničku ze zámku vyhnal. Mohla si s sebou ale vzít to, co měla v zámku nejraději. Když pak rozhněvaný, ale vlastně i smutný král usnul u své staré tety, Zdenička ho zabalila do koberce a odvezla si ho s sebou do rybárny. Po překvapivém probuzení se pan král se Zdeničkou usmířil, svolil, aby mu s vladařením občas pomáhala, a chystala se svatba. Jenže šlechticům z celé země se zdálo jméno Zdenička příliš obyčejné pro královnu a tak si rybářská dcerka zvolila panovnické jméno královna Koloběžka první.

  Tato pohádka existuje v několika verzích. Namluvil ji samozřejmě její autor Jan Werich. Rozhlasové zpracování vzniklo až po jeho smrti a tak vypravěčský part připadl Miroslavu Horníčkovi. Krále si zahrál Jaromír Hanzlík, Zdeničku Sylva Sequensová, rybáře Petr Haničinec, mlynáře Josef Vinklář a rytířku Laďka Kozderková. Pohádka si zachovala vtip a švih, který ještě umocňuje hudba ve stylu 20. let.

  Laďka Kozderková pojala svou rytířku opět originálně, jak jsme ji ještě neviděli ani neslyšeli. Není hrubá ani driáčnická, jak by se dalo ze jména postavy usuzovat, naopak, je lišácky vychytralá, s králem neustále koketuje a v hlase má hodně ženského půvabu. Komediální nadsázku rytířce dodává stylizací do francouzštiny, ve které zvlášť vtipně vyznívají krkolamy zaměřené na hlásky „R“ a „Ř“.

  Ve stejném roce jako tato rozhlasová pohádka vznikla i televizní verze. Účinkují v ní však jiní herci. Jen Laďka Kozderková si měla zahrát rytířku z Trychtýřovic i v televizi, režisér Ludvík Ráža si prý v této roli nedovedl představit nikoho jiného. Jenže zasáhla nemoc. V termínu natáčení prodělávala Laďka Kozderková náročné léčení a její roli tedy převzala Jitka Molavcová, kterou za sebe sama doporučila.

  Autor: Jan Herget