Nejnovější komentáře

  Počítadlo návštěv

  TOPlist

  ABECEDA K+X

  Rok výroby: 1986

  Role: zpěv

  Režie: Jitka Němcová

  Premiéra: 4.10. 1986

  Abeceda – tak se jmenoval zábavný pořad, který Československá televize vysílala v letech 1985 – 1990. Pro každý díl byla vylosována dvě písmena abecedy a ta pak byla klíčem pro výběr účinkujících. Například v prvním pořadu, který patřil písmenům A a Z, mohli diváci vidět Josefa Abrháma, Zlatu Adamovskou, Hanu Zagorovou nebo Jitku Zelenkovou. Princip abecedy a hru s písmeny také podporoval fakt, že pořad se natáčel v divadle ABC. Jednotlivé díly byly věnovány následujícím dvojicím písmen: A+Z, H+W, D+R, K+X, N+Y, G+L, J+C, I+M, V+CH, B+O, P+U a S+F. Při pohledu na tuto souvislou řadu je jasné, že tvůrci měli výběr písmen částečně ve své moci. Písmeno, kterým příjmení prakticky nikdy nezačínají doplnili naopak velmi frekventovaným písmenem. Například v pořadu věnovaném písmenům N+Y začínala jména všech účinkujících na písmeno N, Y pak zastupoval soubor divadla Ypsilon. Stejně tak ve dvojici K+X zastupovali X zaměstnanci drůbežárny Xaverov sedící v publiku a Dáda Patrasová v roli princezny Xenie. Jména všech ostatních účinkujících začínala písmenem K.

  Pořad uváděl Jiří Krampol, na scéně se pak objevili Jiří Korn, Petr Kotvald, Naďa Konvalinková, Oldřich Kaiser, Jaroslava Kretschmerová, Jiří Krejčík, Eva Kotvová, Marcela Králová a především Laďka Kozderková. Jiří Krampol jí uvedl jako interpretku, která nahradí všechny zahraniční hvězdy. O tom, že nepřeháněl, se mohli diváci přesvědčit vzápětí. Za klavírního doprovodu Vladimíra Klusáka Laďka Kozderková zazpívala francouzský šanson Parle moi d’amour, italský hit Piccola e fragile, od Beatles Can’t by my love a tuto cizojazyčnou kolekci zakončila jazzovou improvizací. Diváci se dobře bavili, ovšem po této směsi následovala píseň zcela jiného žánru. Smutnou baladu „Já už vím“ nezpívala Laďka Kozderková jako velkolepě pojatou kantilénu, ale podala ji prostě a pravdivě. Text, ve kterém se zpívá o poznání, náhlém pádu a zklamání, velmi silně korespondoval s jejími tehdejšími pocity a jak poznamenali ti, kteří při natáčení pořadu byli, zpěvačka se touto písní v podstatě loučila. Natáčení se konalo v květnu 1986 a kolegové už věděli, že Laďka je vážně nemocná. Na jevišti to ale znát nebylo a publikum jejímu mimořádnému pěveckému výkonu nadšeně aplaudovalo. Televizní premiéru měla Abeceda K+X 4. října 1986. O pouhé dva dny později nastoupila Laďka Kozderková do nemocnice, ze které už se nikdy nevrátila.

  K účinkování Laďky Kozderkové v Abecedě patří i několik zajímavých souvislostí. Směs cizojazyčných písní nebyl původní nápad autora pořadu Františka Poláka. Ten se pouze inspiroval rozhlasovou hrou Ztracený hlas z roku 1983, kde Laďka přesně tyto písně zpívala. Byla mezi nimi i ruská píseň Oči čornyje a i tu nazpívala pro televizní Abecedu. Z výsledné verze pořadu však byla vystřižena. Možná ji Laďka pojala příliš komicky, což mohlo tehdejší cenzuře vadit. Zajímavé je také to, že Laďka žádný z cizích jazyků, kterými zpívala, neuměla a tak si musela pořídit taháky s fonetickým přepisem.

  Televizní Abeceda byla v době svého vzniku velmi populární, zároveň jí ale pozorní diváci mohou vnímat i s jistou dávkou smutku. Hned pro několik umělců to byl jeden z posledních pořadů, ve kterém účinkovali. V případě Waldemara Matušky byla důvodem emigrace, u Františka Filipovského a Evy Olmerové nemoc a u Laďky Kozderkové a Vladimíra Menšíka smrt.

  Autor: Jan Herget