Nejnovější komentáře

  Počítadlo návštěv

  TOPlist

  BRNĚNSKÉ KOLO

  Rok výroby: 1969-70

  Role: Zpěvačka

  Režie: Jiří Prokel

  Premiéra: 27. 9. 1969, 26. 11. 1969, 30. 9. 1970

  Diskografie 

  V roce 1969 začalo brněnské televizní studio vysílat cyklus pořadů nazvaných Brněnské kolo. Představovali se v nich začínající brněnští zpěváci, kterým měly pomoct víc se prosadit v konkurenci pražských es. Druhý plán cyklu byl vlastivědný. Jednotlivé pořady se totiž natáčely na různých hradech a zámcích, o kterých občas průvodce pořadem říkal různé zajímavosti. V celkem třinácti Brněnských kolech se představili brněnští zpěváci Vladěna Krumlová, Tibor Lenský, Štěpán Mátl, Arnošt Bracháček, Vladěna Pavlíčková nebo Milan Černohouz. Spolu s nimi i interpreti, kteří později vešli do povědomí širokého publika, jako třeba Martha a Tena Elefteriadu, Helena Blehárová, Hana a Petr Ulrychovi, Bob Frídl a také Laďka Kozderková. Ta účinkovala ve třech dílech.

  V Brněnském kole číslo 2., které se natáčelo v červenci 1969, zpívá Laďka Kozderková hned dvě písně. Na zámku v Telči je to píseň Bohuslava Sedláčka a Lubomíra Černíka Máří Magdalena. Tuto píseň Laďka Kozderková doprovází originálními tanečními kreacemi. Písni předchází krátký rozhovor s průvodcem pořadem Janem Fialou, ve kterém Laďka Kozderková vysvětluje, proč si i po sňatku s trumpetistou Richardem Kubernátem nechala dál své původní příjmení. Druhým jejím výstupem v tomto Brněnském kole je pak převzatá píseň s textem Růženy Sypěnové Kde je ten dům. Tu Laďka nazpívala v atraktivním prostředí Českokrumlovského zámku, přesněji na tamním otáčivém hledišti. Je při nejmenším kontrastním, když se za zpěvačkou zpívající moderní song míhají naivní kulisy české vesnice pravděpodobně z Prodané nevěsty.

  Následující Brněnské kolo číslo 3. se vzniklo na podzim 1969 a zřejmě z tohoto důvodu je celé natočené ve studiu s jednoduchou dekorací. Laďka Kozderková v něm zpívá píseň „Kytka Blatouchů“. Údaje o jejích autorech se bohužel nedochovaly. Tento díl Brněnského kola se později nereprízoval a Laďčina píseň se objevila pouze v sestřihu z 90. let nazvaném Vějíř starých hitů.

  Pak se Laďka Kozderková objevila v Brněnském kole číslo 5., natáčeném o rok později, v srpnu 1970, na zámku v Lednici a přilehlém Lednicko-Valtickém areálu. Zpívá v něm „Věčnou píseň“ Bohuslava Sedláčka a Pavla Cmírala, kterou natočila s brněnským studiovým orchestrem pod vedením Erika Knirsche. Exteriéry se natáčely před Hraničním zámečkem a spolu s Laďkou Kozderkovou v nich vystupuje i zpěvák Petr Pospíšil. Po sklence červeného vína si pak vybírají z golfových holí a v závěru písně zřejmě odcházejí hrát. Brněnské kola se natáčela až do roku 1973, ale v žádném z dalších dílů už Laďka Kozderková neúčinkovala. Zřejmě proto, že natrvalo přesídlila do Prahy.

  Autor: Jan Herget