Nejnovější komentáře

  Počítadlo návštěv

  TOPlist

  CHOBOTNICE Z II. PATRA

  Rok dokončení: 1987

  Role: Žena v lóži

  Režie: Jindřich Polák

  Premiéra: 1987

  Diskografie 

  Čtyřdílný televizní seriál, ve kterém sledujeme příhody pražské rodiny Holanových, kteří bydlí na Kampě, přímo nad Čertovkou. Maminka zpívá ve sboru v Národním divadle, tatínek řídí kamion a jejich děti, Eva a Honzík chodí teprve do základní školy. Všichni se těší na vysněnou dovolenou v Portugalsku, kterou jim ale překazí havárie ropného tankeru. Rodina se proto vrací domů předčasně, ale děti jsou přeci jen spokojené. Vezou si totiž s sebou dvě malé chobotničky, které si uplácaly z podivné neznámé hmoty, co našly na pláži. Chobotničky mají nejen pusu, nos i oči, ale jsou navíc i živé, učenlivé a mluví. Děti mají rázem nové, trochu nezbedné kamarády, se kterými zažívají spoustu dobrodružství. Doma to ale není žádná idyla a po návratu z prázdnin u dědy na venkově se děti dozvědí, že rodiče se rozvádějí.

  Druhou linií příběhu je vědecký tým profesora George, který u portugalských břehů hledal podmořský život. Získané vzorky ale z paluby vědecké lodi utekly a dostaly se právě k dětem z Československa, které si z nich vymodelovaly své chobotničky. George po neznámé hmotě nepřestává pátrat a to především proto, že tato hmota do sebe dokáže akumulovat neuvěřitelné množství energie.

  Na to brzy přijdou i děti. Chobotničky je překvapí třeba tím, že umí rozsvítit žárovku nebo elektricky jiskřit, jsou ale trochu popletové. A tak mají na svědomí rozpůlený nábytek nebo starobylé klavírní křídlo vyhozené oknem do Čertovky.

  Nastává zima a děti se začínají bát nejen o své rozvádějící se rodiče, ale i o chobotničky, po kterých v Praze pátrá Gerogův kolega Andreadis. S pomocí chobotniček se dětem sice podaří rodiče usmířit přímo pod vánočním stromečkem, ale o své kamarády, modrého a zelenou nakonec přijdou. Aby je uchránily před neodbytným Andreadisem, přemodelují jejich chapadla na křídla a z chobotniček se stávají ptáci, kteří odlétají vstříc zapadajícímu slunci.

  Tento příběh existuje ve dvou verzích. Původní čtyřdílný televizní seriál tvůrci upravili i pro distribuci v kinech jako dva celovečerní filmy. Laďku Kozderkovou proto můžeme vidět ve třetím dílu seriálu a v druhém filmu nazvaném Veselé Vánoce přejí chobotnice.

  Setkáváme se s ní v lóži Národního divadla, kam se chobotničky vypravily za maminkou Holanovou. Aby měly přehled, vypůjčí si z lóže kukátko a pak program, ve kterém vygumují veškerý obsah. Toho si ovšem manželé v lóži nevšimnou a nenápadně ztracené věci hledají. Laďku Kozderkovou vidíme opět po boku jejího skutečného manžela Vlastimila Bedrny, jak v téměř pantomimické scéně rozehrávají tuto drobnou zápletku. I v této miniaturní scéně si své role jasně rozdělili: Rázná a mírně podrážděná manželka a manžel nekňuba.

  V kinech i na televizní obrazovce se seriál i film objevily až rok po smrti  Laďky Kozderkové.

  Autor: Jan Herget