Nejnovější komentáře

  Počítadlo návštěv

  TOPlist

  LÁĎO, TY JSI PRINCEZNA!

  Rok výroby: 1979

  Role: Dvorní dáma

  Režie: Jan Bonaventura

   

  Televizní verze známé a oblíbené pohádky o princezně se zlatou hvězdou na čele. Ladu trápí, že se k ní všichni chovají jako v rukavičkách, chtěla by být normální holka, co může jít klidně hrát s kluky fotbal. Nebaví ji dvorské ceremonie, turnaje, slavnostní bankety a nejvíc jí lezou na nervy dvorní dámy. Proto jim provádí různé lumpárny. Pan král už si s dcerou neví rady, proto se rozhodne ji provdat. Jenže princezna nechce. Zoufá si ve své komnatě u obrazu své maminky, která se najednou zjeví vedle ní a pomůže jí. Kouzlem ji přestrojí za obyčejného kluka, dá jí prsten, který umí člověka udělat neviditelným a princezna Lada tak může nepozorovaně proklouznout ze zámku ven. Její zlatou hvězdu na čele kryje velká čepice a do sousedního království krále Hostivíta dojede na kole. Pan král si zoufá a nechá dceru hledat věhlasným detektivem Jožo Koumesem. V sousedním království se Lada přihlásí o práci v královské kuchyni a představí se jako Láďa. Na svou dceru stále myslí král Bořivoj, jenže dvorním dámám přijde náramně vhod, že princezna zmizela. Začnou ji ještě víc pomlouvat a krále tím dopálí tak, že je vyžene. Lada si z kuchyně občas odběhne k jezírku, aby si vyprala šaty a právě tam ji v dívčí podobě potká mladý král Hostivít. Kromě její krásy, si všimne i zlaté hvězdy na čele a také prstenu. Pozve ji na večerní narozeninový ples. Lada má právě kvůli plesu moc práce v kuchyni, podaří se jí ale na chvíli odběhnout. Jenže v kuchyňské zástěře a s čepicí na hlavě do sálu nemůže. V ten okamžik se v předsálí opět zjeví její maminka a přičaruje jí plesové šaty. V nich princezna vstoupí do sálu a nakonec si zatančí i s princem. Jenže na bále je i detektiv Jožo Koumes a princezny si všimne, takže Lada musí rychle zmizet, což se jí díky kouzelnému prstenu podaří. Vrátí se do kuchyně a přemýšlí, jak by mohla dát princi o sobě vědět. Nakonec dá do polévky, kterou pro něj vaří, svůj prsten. Princ začne hned zjišťovat, kdo polévku vařil. Ukáže se, že kuchtík Láďa. Když ho šéfkuchař peskuje za neopatrnost, shodí mu z hlavy čepici a rázem je jasné, že Láďa je princezna. Právě v tu chvíli přijíždí na návštěvu král Bořivoj a najde tak svou ztracenou dceru. Tajemství je prozrazeno a může být svatba.

  Tato televizní verze známé pohádky se od klasického filmu podstatně liší. Kostýmy je zasazena do secese, aktéři běžně používají telegraf, telefon nebo motocykl se sajdkárou. Dekorace jsou zase náznakové a někdy výrazně moderní. Některé detaily jsou tu opravdu jen pro pobavení, například dvorní dámy mají klobouky ozdobené ovocem, uzeninami nebo humrem. Celá inscenace je režijně poměrně nevyrovnaná, některé postavy si drží jasnou stylizaci, jiné jednají téměř realisticky, další zase ujíždějí do lacinějšího humoru až grotesky. Moc se nepovedlo ani propojení pasáží natáčených v exteriéru a v ateliéru.

  Přesto se pohádka Láďo, ty jsi princezna! Poměrně často v televizi reprízuje a je oblíbená, nejspíš pro účast známých herců. Lubomíra Lipského, Ivy Janžurové, Julie Jurištové, Jana Hrušínského, Františka Filipovského, Heleny Růžičkové nebo Laďky Kozderkové. Ta hraje jednu ze dvou nafoukaných dvorních dam. Ve dvou scénách má méně prostoru, spolu s Helenou Růžičkovou především přihrávají Lubomíru Lipskému v roli krále. Helena Růžičková je větší dračice, Laďka Kozderková si i přes zápornost postavy udržuje větší noblesu a hrdost.

  autor: Jan Herget