Nejnovější komentáře

  Počítadlo návštěv

  TOPlist

  O NOSATÉ ČARODĚJNICI

  Rok výroby: 1984

  Role: nosatá čarodějnice

  Režie: Jiřina Pokorná-Makoszová

  Premiéra: 26.12. 1984

  Diskografie

  Další z mnoha televizních pohádek, které ve studiové výpravě natočila režisérka Jiřina Pokorná-Makoszová. Trochu poťouchlá nosatá čarodějnice si při nákupu zeleniny na trhu všimne domýšlivého syna staré zelinářky. Díky jednoduché zámince, aby jí domů odnesl sud s okurkami, si ho přivede do své chýše, která je opravdu čarodějným domem. Pobíhají v něm dva skřítci plivníci a za pecí sídlí pětihlavý drak jménem Emilka. Jakub nad takovými poměry ohrnuje nos a za to ho čarodějnice potrestá tak, že mu přičaruje nos baňatý jako okurku, stejný, jako má ona sama. Jakub odchází zpět do městečka aniž by věděl, jak vypadá a netuší ani, že i když strávil u čarodějnice jen hodinu, na Světě zatím uplynul celý rok. Jakuba s ošklivým nosem nikdo nepoznává, po jeho mámě se slehla zem a v jejím krámku už prodává jiná obchodnice. Rozhořčený se vrací k čarodějnici a nezbude mu, než u ní zůstat. Naučí se vařit a nasytí tak všechny hladové dračí krky i rozpustilé plivníky. Do městečka na trh pro husu se ale stydí jít a tak se nosatá čarodějnice vypraví na trh sama. Potká tam mladou nafoukanou kupeckou slečinku, která je hubatá na svou maminku a tak ji čarodějnice promění v husu. Té se zmocní obchodnice, která převzala krámek po Jakubově mámě. Čarodějnice chce svou prchlivost napravit a tak si husu u obchodnice zamluví. Později pro ní pošle Jakuba, jenže mezitím si husu koupil šéf zámecké kuchyně a Jakub, než by se vrátil s prázdnou, jde raději po huse pátrat a najde si práci právě v zámecké kuchyni. Tam se o husu poctivě stará a je mu velmi líto, když se z ní má stát pečínka. Proto husu schová a na stůl pánovi předloží husu z marcipánu. Pán vtrhne do kuchyně velmi rozezlený a když vyjde najevo, že se Jakub do husy zamiloval, dá mu ji, ovšem pod podmínkou, že se s ní ožení. K svatebnímu průvodu se připlete i Jakubova stará matka, která syna nepozná, ale přesto jemu a jeho nevěstě popřeje mnoho štěstí. V tom okamžiku Jakubův dlouhý nos zmizí a je z něj zase pěkný mládenec. I tak na svatbě s husou trvá, tím zakletou dívku vysvobodí a místo husy vedle něj stojí pěkná mladá nevěsta. Na svatbě se objeví i nosatá čarodějnice v doprovodu pětihlavé saně Emilky a tak se svatebčané rychle rozutečou. Jakubova máma si pochvaluje, jakou si její syn našel pěknou nevěstu a nosatá čarodějnice je ráda, že její popletená kouzla nakonec oběma přinesla štěstí.

  Tato pohádka je stylově podobná mnoha jiným pohádkám z 80. let. Odehrává se jen ve studiových dekoracích a nadpřirozené postavy tu ztvárňují loutky oživené principem černého divadla. V pohádce O nosaté čarodějnici je také několik písniček. Laďka Kozderková si tu poprvé zahrála v pohádce hlavní roli a výraznou masku s baňatým nosem, rozcuchanými vlasy a náhrdelníkem z žaludů na krku si s chutí užila. Na place se sešla dobře sehraná parta, Jakuba hrál Ondřej Havelka, jeho mámu Stella Zázvorková, obchodnici Zdena Hadrbolcová a zámeckého kuchaře Josef Větrovec. Pro Laďku to byla příležitost, jak si zahrát pohádkový příběh s nadsázkou, expresivnější výraz její čarodějnici sluší, ovšem nejsou to jen samoúčelné kejkle, v postavě dává prostor i moudrosti, lstivosti a chytrému slovnímu humoru.

  Po Slaných pohádkách to bylo už druhé pracovní setkání Laďky Kozderkové s režisérkou Jiřinou Pokornou-Makoszovou. Pracovaly pak spolu ještě na několika dalších pohádkách v letech 1985 a 1986. Pohádka O nosaté čarodějnici se dodnes často reprízuje v televizi a v roce 2011 vyšla také na DVD v souboru nazvaném „Devatero pohádek“.

  Autor: Jan Herget