Nejnovější komentáře

  Počítadlo návštěv

  TOPlist

  PARAGRAFY NA KOLECH

  Rok výroby: 1984, 1985

  Role: Irena Vorlová, Václavova žena

  Režie: Milan Růžička

  Premiéra: 1984, 22.3. 1986

   

  Seriál půlhodinových soudniček s motoristickou tématikou. Každý díl v humorné nadsázce zachycuje nejběžnější přečiny nebo spory vznikající kolem vlastnictví a řízení aut. V cyklu těchto malých televizních komediích účinkuje v podstatě stejná sestava herců, například Iva Janžurová, Miloš Kopecký, Ladislav Křiváček, Václav Krška nebo Jiří Císler, jejich role se ale díl od dílu liší. Ve dvou účinkuje i Laďka Kozderková. Poprvé v díle z roku 1984 nazvaném Sousedé dostala roli Ireny Vorlové. Její muž Hynek koupí od hajného Josefa Šmudly starší Škodovku na splátky. Šmudlovým pak chodí pokuty za přestupky a Vorlovi mají s autem spoustu výdajů za opravy, takže místo splátek posílají sousedům jen účtenky. Spor se pokouší vyřešit advokát Kulovaný, ale neuspěje. Antonie Šmudlová vezme spravedlnost do svých rukou, chce si odvézt auto zpátky, nastane mela, při které se všichni o vůz přetahují a Tonča ho nakonec poničí. Poškrábe lak a rozřeže sedadla. A tak sousedé skončí u soudu, kde se opět strašně pohádají. Nakonec je advokát Kulovaný smíří, auto se vrátí původnímu majiteli a mezi sousedy zavládne velmi křehký smír.

  Druhým dílem, ve kterém můžeme vidět Laďku Kozderkovou, tentokrát v roli manželky Václava Lamželeza, jsou Kamarádi z roku 1985. Velmi opilý Václav odveze zraněného kamaráda Lojzu do nemocnice. Jenže tam dojede i policie, která vyšetřuje prvotní hospodskou potyčku. Václav se vyleká, opět sedne za volant a jede domů. Tam si pro něj za nějakou dobu přijede hlídka, ovšem manželka ho zapře. Řekne, že už dávno spí a že večer s autem vůbec nikde nebyl. Policisté si Václava ale přesto odvedou a krevní zkouška prokáže víc než 2 promile alkoholu v krvi. Oba kamarádi se pak odvolávají na případ krajní nouze, kdy je za určitých okolností možné při záchraně lidského života řídit auto i pod vlivem alkoholu. Zkušený advokát ale oběma mužům vysvětlí, že na jejich případ se krajní nouze nevztahuje. Navíc se ukáže, že zranění Lojzovi způsobil právě Václav. A tak od soudu nakonec odejde s nepodmíněným trestem.

  Při natáčení první zmíněné povídky se na place sešli Iva Janžurová, Laďka Kozderková, Ladislav Křiváček a Zdeněk Řehoř a při rozhádaných scénách se zábavně vyřádili. Laďka Kozderková měla v době natáčení, na jaře roku 1984, velmi krátké vlasy a proto ji můžeme vidět v paruce, ovšem záběry současně dokazují, že v té době byla velmi štíhlá. V pokračování nazvaném Kamarádi má jen jednu scénu, ve které jí navíc propůjčila hlas kolegyně Hana Talpová. Došlo k tomu pravděpodobně tak, že v době dokončovacích prací tohoto dílu, v únoru nebo v březnu 1986, byla Laďka Kozderková hospitalizovaná v nemocnici a nemohla se proto zúčastnit natáčení postsynchronů. Proto jí tedy zastoupila kolegyně z Karlínského divadla.

  Autor: Jan Herget