Nejnovější komentáře

  Počítadlo návštěv

  TOPlist

  POŘADY S ORCHESTREM KARLA VLACHA

  Rok výroby: 1973 – 1985

  Role: zpěvačka

  Režie:

  Premiéra: 16.11. 1985

   

  Orchestr Karla Vlacha byl od konce 40. let 20. století stálicí české populární hudby. Zpívat s ním si pokládaly za čest všechny její hvězdy. Domovské zázemí měl orchestr nejprve v divadle ABC, od počátku 60. let pak v Hudebním divadle v Karlíně. Karel Vlach se svým orchestrem sehrál také významnou roli v rozvoji Československé televize. Právě díky němu se mohly realizovat průkopnické a současně velmi oblíbené písničkové pořady jako například „Písničky pro všední den“, „Kdo, s kým, o čem, pro koho“ a mnoho dalších. Orchestr, jehož doménou byl swing, také spolehlivě doprovázel umělce na mnoha hudebních festivalech a v pořadech hledajících nové pěvecké talenty.  V 70. letech se styl televizní hudební zábavy trochu proměnil, přesto v něm měl Karel Vlach se svým orchestrem stále své místo. A právě v té době se s orchestrem začala pravidelně objevovat i Laďka Kozderková.

  Pravidelný pořad nazvaný Program orchestru Karla Vlacha se vysílal v první polovině 70. let a uváděl ho populární Vladimír Dvořák. Ve čtvrtém vydání z roku 1973 zazněly i dvě písně z muzikálu Loď komediantů, který se tehdy hrál v Hudebním divadle v Karlíně. Laďka Kozderková si tak mohla před televizní kamerou zazpívat svůj slavný hit „Já zas jen jeho ráda mám“ a to v dokonalé masce černošky. Zajímavé je, že stejnou píseň v pozdějších letech zpívala Laďka Kozderková v televizi ještě dvakrát. Jednou živě v pořadu Zpívá celá rodina a podruhé natočila výrazně odlišnou studiovou nahrávku pro zábavný pořad Šestý den je sobota.

  V roce 1978 nabídla televize divákům nový pořad, který dával šanci neokoukaným tvářím. Jmenoval se Dnes uvádí….. a hudební doprovod samozřejmě zajišťoval orchestr Karla Vlacha. V jednom z dílů s názvem Dnes uvádí Milan Hein účinkovala i Laďka Kozderková. Zazpívala si píseň z muzikálu Funny Girl, v české verzi nazvanou „Smůla v patách“, český text pro ni napsal Miloň Čepelka. Zpěvačka se po delším čase opět objevila s doprovodem čtyř elegantních tanečníků, stejně jako při zpěvu šlágru „Nevěř očím svým“. A stejně jako tehdy, v Silvestru 1971, i tentokrát při zpěvu a tanci společně předvedli mnoho pohybových gagů, přesně v duchu textu písně o smůle. A občas se zapojil i „strejda“ Vlach.

  Na přelomu 70. a 80. let sáhli televizní hudební dramaturgové po desítkách osvědčených evergeenů z první poloviny 20. století. Rozdělili je do tří samostatných pořadů. Laďka Kozderková účinkovala ve všech střech.  Z roku 1979 jsou Písničky z celuloidu, tedy sada písní, pocházejících ze známých českých filmů. Jiří Sovák provází diváky od počátků zvukového filmu, přes hity Jaroslava Ježka, protektorátní filmy, první muzikály až k Dívce na koštěti a Noci na Karlštejně. Laďka Kozderková si zazpívala jednak píseň z filmu Veselá bída „Láska brány otevírá“ a pak hlavně dvě nejznámější písně z muzikálové parodie Pytlákova Schovanka. „Vrať se mi zpátky“ před projekcí mračných oblaků a „Směj se mé srdce, směj“ v dekoraci námořnické putyky. Druhá píseň věrně připomíná stejnou scénu z filmu, včetně rvačky námořníků a hrdinného zásahu naivního houslisty. Laďka Kozderková opět potvrdila svůj cit pro nadsázku a parodii.

  Další pořad z této sady se jmenoval Písničky na vlnách a prezentoval písně, které získaly svůj věhlas díky rozhlasovému vysílání. Na své rozhlasové začátky vzpomínali Vladimír Dvořák, Milan Dvořák a Karel Vlach. Laďka Kozderková si v tomto pořadu z roku 1980 zazpívala písně „Pod starou lucernou“ a „Tak já nevím“, z rozhlasového muzikálu Sto dukátů za Juana. Trojlístek hudebních pořadů uzavřely ve stejném roce Kulaté písničky. Průvodce Jiří Sovák tentokrát představoval hity známé z gramofonových desek. Laďka Kozderková si zazpívala v závěrečné směsi dechovek píseň „Mládí nevybouřené“.

  Rok 1980 nabídl orchestru Karla Vlacha další pravidelný televizní pořad nazvaný Kouzelný svět divadla a melodií. Hned první díl představil divákům hity z více či méně známých světových muzikálů. Jednotlivé výstupy propojil inteligentními úvahami o životě Miloš Kopecký a v plejádě zpěváků jako Milan Chladil, Yvetta Simonová nechyběla ani Laďka Kozderková. Zazpívala si ústřední píseň z muzikálu Kiss me, Kate „Tobě věrná jsem“. Text o marnivostech letmých známostí zpěvačka názorně prezentovala na krejčovské figuríně, která díky různým doplňkům znázorňovala všechny její nápadníky. Čtvrté vydání pořadu Kouzelný svět divadla a melodií z roku 1983 dalo Laďce Kozderkové příležitost ztvárnit jednu scénu ze hry Lišák Pedro. Zazpívala si v ní španělskou lidovou píseň „Plují lodi do Triany“ s textem Olgy a Iva Fischerových. Laďka Kozderková je při zpěvu písně namaskovaná jako cikánská věštkyně.

  V roce 1981 slavil Karel Vlach sedmdesáté narozeniny a Československá televize mu k tomuto jubileu věnovala hned dva speciální pořady. Byl to především profilový medailon nazvaný Hvězdný prach kolem zasloužilého umělce Karla Vlacha, který zachycuje oblíbeného dirigenta v plné práci. Pracovní chvíle se střídají se vzpomínkami na celou Vlachovu kariéru a své střípky do ní přidávají jeho blízcí přátelé, například Karel Štědrý nebo Jiří Brdečka. Tvůrci doprovázeli Karla Vlacha i na zkouškách v Hudebním divadle v Karlíně a tak jejich kamera zachytila i Laďku Kozderkovou při zkouškách a pak na představení čerstvé novinky, muzikálu Vražda ve varieté. Jsou to jediné záběry Laďky Kozderkové na její domovské scéně, při zpěvu ústřední písně „Navštivte varieté“.  Druhým jubilejním pořadem také z roku 1981 byla  Benefice orchestru Karla Vlacha.V ní plejáda zpěváků zpívá pestrou směsici hitů, které se staly slavnými právě díky orchestru Karla Vlacha. Sympatickými průvodci pořadem jsou Miloš Kopecký a Miroslav Horníček. V pořadu si zazpívali Eva Pilarová, Yvetta Simonová, Jitka Molavcová, Jana Robbová, Karel Černoch, Milan Chladil, Karel Hála a mnoho dalších. Spolu s nimi i Laďka Kozderková, která si v tomto pořadu zazpívala slavné písně „Zhasněte lampiony“, „Lavička v jasmínu“, „Ať šeřík nepřestává kvést“ a s Karlem Hálou duet „Kulatý svět“.

  Písničky známé a nejznámější s orchestrem Karla Vlacha. Tak se jmenoval další z písničkových pořadů, opět s plejádou oblíbených zpěváků. Vznikl na jaře 1984 a tentokrát se nenatáčel ve studiové dekoraci, jako předešlé pořady, ale v prostředí reálné legendární pražské kavárny Alfa. Pořadem provázejí Jana Paulová a Karel Černoch, oba si samozřejmě i zazpívali a spolu s nimi i Yvetta Simonová, Karel Hála, Hana Hegerová, Karel Gott a pravděpodobně naposledy Milan Chladil. Laďka Kozderková si v tomto pořadu zazpívala opět osvědčenou píseň „Smůla v patách“. Doprovodila ji mírnou interakcí s hudebníky, diváky i dirigentem a přidala trochu popletené nemotornosti. Využila k tomu dlouhé přiléhavé šaty a můžeme ji vidět i s pro ni netypickým účesem – odbarvený sestřih na kluka.

  Posledním pořadem, ve kterém měl hlavní roli Karel Vlach a jeho orchestr vznikl v roce 1985 a jmenoval se Suvenýry Karla Vlacha. V komornějším studiovém prostředí se opět sešli muzikanti a spolehliví interpreti swingové a taneční muziky. K Yvettě Simonové, Karlu Hálovi a Jitce Molavcové se tentokrát přidali zpívající herci Jana Paulová, Viktor Preiss a Zdeněk Svěrák. Pořadem provázel Miloš Kopecký a nemohla chybět ani Laďka Kozderková. Ve velmi elegantních rudých šatech zazpívala jako jediná z účinkujících hned dvě písně „Dívka k rytmu zrozená“ a finálový „Kabaret“. V první z nich zpěvačce asistují tanečníci znázorňující oživlé figuríny, ve druhé je pak zpěvaččiným symbolickým suvenýrem klobouk a přizvukují si s ní všichni předešlí účinkující. V tomto pořadu, který se poprvé vysílal 16. listopadu 1985 se Laďka Kozderková a Karel Vlach sešli před televizní kamerou naposledy. Následující rok 1986 znamenal pro oba předčasný konec úspěšné kariéry.

  autor: Jan Herget