Nejnovější komentáře

  Počítadlo návštěv

  TOPlist

  PRINCEZNY NEJSOU VŽDYCKY NA VDÁVÁNÍ

  Rok výroby: 1985

  Role: teta Aurélie

  Režie: Jiřina Pokorná-Makoszová

  Premiéra: 16.6. 1985

   

  Pohádka o království, které má ve znaku polévkovou mísu. To proto, že pan král myslí víc na jídlo, než na kralování a o výchovu mladého prince Mariana se stará sestra zesnulé královny, teta Aurélie. Ta je vlastně hlavou královského domu a trápí ji, že princ by už měl místo lovu a koupání pomýšlet na ženění. Jak ale vybrat tu správnou princeznu, která by byla pohledná, hodná a měla prince ráda? V tom naštěstí pomůže kouzelný zvoneček, který teta Aurélie zavěsí nad dveře. Princ pak vyjíždí na námluvy a postupně pozve tři princezny na návštěvu. O každé z nich pak při vstupu do zámku zvoneček zazpívá pravdu. První je marnotratná a pyšná a zajímají ji jen šperky, drahé šaty a plesy. Druhá je líná, hloupá a pořád spí. Třetí princezna se před příjezdem na zámek zastaví u chaloupky roztomilé Madlenky, které o nepovedených námluvách princ Marian vždycky vypráví. Dívka, která si na prince sama myslí, zná také tajemství kouzelného zvonečku a prozradí ho třetí chamtivé a vychytralé princezně. Ta sama přijde s nápadem vyměnit se a tak pod zvonečkem nakonec stane v princeznovských šatech Madlenka. O ní pak zvoneček konečně zazpívá, že je to ta pravá. Princ tajemství převleku odhalí a je rád, že si může vzít prostořekou Madlenku, kterou má beztak nejraději.

  Tato pohádka se opět odehrává jen ve studiových kulisách a má poměrně jednoduchý a přímočarý děj, jejím hlavním kouzlem jsou ovšem herecké výkony a to i v menších rolích. Malého prostoru dobře využily představitelky princezen a blýskli se také představitelé jejich královských otců. Marnivou a zlou princeznu Hortenzii hraje Jana Paulová, jejího rozmazlujícího tatínka Josef Bláha. Druhou ospalou princeznu Julinku představuje Naďa Konvalinková a krále, který jí sám natřásá polštáře hraje Josef Větrovec. Konečně třetí princeznu Melánii hraje Markéta Fišerová a jejího otce Josef Abrhám. Tohoto krále ovšem víc než dceřiny vdavky zajímá jen spinet a komponování. Všechny tyto dvojice pojaly své party originálně a díky tomu je každá z těchto epizod jiná. Prince Mariana hraje Ondřej Havelka a jeho vyvolenou Madlenku Dagmar Veškrnová.

  Královské námluvy má ovšem v rukou především teta Aurélie, kterou hraje Laďka Kozderková. Jejím partnerem je už téměř tradičně Petr Nárožný v roli trochu popleteného krále. Oba sehraní herečtí partneři mají ve společných scénách jasně rozdělené party. Petr Nárožný hraje svého krále jako dětinského, mlsného, nepraktického šlechtice, který si do své švagrové občas s gustem rýpne, ale zároveň jí umí i uchlácholit. Naproti tomu tetička Aurélie je v podání Laďky Kozderkové dominantní, ovšem ne nespoutanou vládkyní domu. Chytře a s rozvahou směruje děj tam, kam potřebuje, není lehkovážná, ale moudrá a prozíravá. Právě v této roli můžeme zaznamenat jednoznačný posun v tom, jak elegantně se Laďka Kozderková přehrála z rozpustilých holek a panovačných dvorních dam do charakternějších rolí noblesních královen. Její tetička Aurélie má v sobě ještě navíc tu pravou dávku mateřské lásky.

  Autor: Jan Herget