Nejnovější komentáře

  Počítadlo návštěv

  TOPlist

  PRINCOVÉ JSOU NA DRAKA

  Rok výroby: 1980

  Role: Dvorní dáma Artequida

  Režie: Jiří Adamec

  Premiéra: 1. 5. 1981

  Diskografie

  Oblíbený pohádkový muzikál, který televize vysílají hlavně na Vánoce. Malému Martinovi se zdá pohádkový příběh, ve kterém vystupuje nejen on, ale i jeho maminka, bratr a soused, pan Král. V pohádkovém snu je tento soused opravdovým Králem, ale trochu líným, protože celé dny prosedí na trůně jen v noční košili. Trápí ho starosti s princeznou, která místo učení dvorní etikety raději tančí a hraje na kytaru. Navíc si na ni brousí zuby drak šestnáctihlavec a záchrana ne a ne přijít. Smutnému králi poradí malý Martin, že proti drakovi je nejlepší nějaký princ a tak si na zámek pozvou prince Bachachu, který je svým jménem nejpodobnější proslulému Bajajovi. Tento Bachacha ale vůbec není žádný hrdina a celé dny jen prospí. Král se proto znovu obrací o radu na Martina, ale místo něj přichází na zámek jeho maminka Marie, se kterou pan Král v dětství chodíval rybařit. Tahle Kubíčková mu teď vyčte, že se o své poddané málo stará a žádá práci pro svého staršího syna Honzu. Aby se pan Král dočkal cenné rady od malého Martina, podvolí se naléhání a zadá Honzovi a jeho kamarádům práci na opravě zdi v zámecké zahradě. A pak už jde všechno jako v opravdové pohádce. Honza se v zahradě seznámí s princeznou Lenkou, zamilují se do sebe, a když vyslanec draka šestnáctihlavce zjistí, že na zámku mají Honzu, rázem se jeho výhrůžky změní ve svatební gratulace. Všichni se radují a pohádka končí.

  Právě v této televizní pohádce poprvé zazněly hity Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře Statistika nuda je nebo Dělání. Nejen Vladimír Menšík, ale i Jiřina Bohdalová a další herci hrají spíš opravdové postavy ze současného světa, což v pohádkových kulisách vyznívá velmi sympaticky a příběh působí autenticky. K postavám, které jsou spíš z pohádkového světa patří i dvě dvorní dámy, které hrají Laďka Kozderková a Anna Wetlinská. Jejich úkolem je hlavně přitakávat panu králi, být mu na blízku a snažit se ho zabavit. Artequida v podání Laďky Kozderkové je tou aktivnější z nich; třeba když s panem králem hrají člověče nezlob se nebo když mu masírují záda. Švitořivá a trochu šibalská Artequida ovšem starostlivě zjihne, když na lehátku jemně opečovává věčně spícího prince Bachachu. A jindy se zase uraženě rozvzteklí, když právě na ní Mařenka Kubíčková demonstruje, jak si dvořani na zámku nacpávají pupky.

  Zdálo by se, že dvorní dámy jsou v této pohádce takříkajíc do počtu, ale není tomu tak. Každá z nich má alespoň svou minipointu. Pro dámu, kterou hraje Laďka Kozderková je to okamžik, kdy se všichni dvořané ženo ven do zahrady za Honzou a princeznou. Ona jediná se vrátí zpět a s nadějí vstupuje do nenápadných dveří jedné z komnat. Až pod závěrečnými titulky vidíme, že v této komnatě spí princ Bachacha, okterého Artequida opět láskyplně pečuje.

  Milá pohádka, ve které si Laďka Kozderková sice sólově nezazpívala, ale díky níž se pravidelně vrací na televizní obrazovky.

  Autor: Jan Herget