Nejnovější komentáře

  Počítadlo návštěv

  TOPlist

  ŠÉFE, VRAŤ SE!

  Rok výroby: 1984

  Role: paní Drahuše

  Režie: Hynek Bočan

  Premiéra: 9.3. 1985

  Diskografie

  Pokračování televizní komedie o partičce podvodníčků, kterou vede „šéf“ Pepan. Ten je sňatkový podvodník a na konci prvního dílu se mu trochu vymklo z ruky seznámení s dívkou Anežkou. Její otec a tři bratři, kteří připomínají skoro sicilskou mafii, odhalí, že je Pepan podvodník. To ale jim ani Anežce nevadí a unesou Pepana s sebou na Moravu, aby se tam s Anežkou oženil. Druhý díl nazvaný „Šéfe, vrať se!“ začíná tím, že se Pepan pokouší utéct z malé moravské vísky zpět do Prahy. Je ale pod neustálým dohledem svých budoucích příbuzných, vitálního tchána a švagrů kolohnátů, se kterými pracuje v místním JZD. Využije proto svých osvědčených triků sňatkového podvodníka a potají se seznámí se sousedkou, paní Drahuší. Ta snadno podlehne Pepanovým lichotkám a až nečekaně aktivně reaguje na jeho nabídku, koupit si společně automobil. Slíbených 30 tisíc si mají s Pepanem předat ve městě, kde ho ale doprovází jeden z Anežčiných bratrů, a tak se potkají až cestou z města ve vinici. Pepan peníze nakonec získá, jenže mu je tajně vyfouknou švagři. I tak se mu ale podaří z Moravy utéct a teprve až v Praze zjistí, že je zase na mizině. Spolu s bývalými parťáky, zlodějem aut Járou a prostitutkou Marcelkou, se snaží vymyslet nějakou novou fintu, iniciativu ovšem převezme Marcelčina „kolegyně“ Barbara. Její plán je dobře promyšlený a zdá se, že stoprocentně vychází. Nejdřív si opatří klíče od bytu, jehož majitelé odjíždějí na několik dní do ciziny. V tomto bytě se pak spolu s Pepanem vydávají za jeho pravé majitele a během jednoho odpoledne ho pronajmou pěti důvěřivým nájemníkům a inkasují od nich vždy zálohu 20 tísíc. Ze zdánlivě bezchybného plánu ale Pepan a Marcelka nakonec nemají vůbec nic, protože Barbara s celým lupem upláchne. Shodou náhod ještě navíc vyloupí i Pepanův byt. Aby toho nebylo málo, tak do toho všeho ještě přijde Anežka s celou rodinou a paní Drahuší, která si přijela pro svých 30 tisíc. Ty nakonec dostane od Anežky, která v Praze s Pepanem zůstane.

  Televizní komedie „Šéfe, to je věc!“, Šéfe, vrať se!“, „Jdeme na to, šéfe!“, „Na dvoře je kůň, šéfe!“ a „V tomhle zámku straší, šéfe!“ natočil režisér Hynek Bočan v letech 1980, 1984 a 1989. První z nich měl být jen samostatnou silvestrovskou komedií, byl ale natolik úspěšný, že se pak přitočily další čtyři díly. Parta pod vedením šéfa Pepana se urputně snaží uspět jako protřelí bossové podsvětí. Přeprodávají starožitné koberce, podvodně pronajímají byt, založí si tajnou detektivní kancelář, připletou se k pašování diamantů v útrobách závodních koní, provedou bankovní loupež nebo se zapletou do krádeže obrazů. Nakonec ale vždycky ostrouhají a začínají zase od začátku, jako malí podvodníčci.

  Hlavní zásluhu na úspěchu tohoto cyklu mají především představitelé hlavních rolí – Petr Nárožný jako Pepan, Naďa Konvalinková jako prostitutka Marcelka a Karel Heřmánek jako zloděj aut Jára. Skvěle rozehrávají komické situace, vkusně improvizují a perfektně se doplňují. Vychytralý Pepan, prostořeká Marcelka a neskutečně natvrdlý Jára, to jsou tři odlišné charaktery, jejichž komediální potenciál je téměř nevyčerpatelný. Hlavním aktérům výborně přihrávají další představitelé vedlejších rolí, Jiřina Bohdalová jako podvodnice a kuplířka Barbara, Jaroslava Kretschmerová, jako Anežka, Vladimír Hrubý jako její tatínek, Karel Augusta jako „Sherlock“ nebo Ladislav Trojan jako kapitán Manďák. Spolu s nimi si ve filmu „Šéfe, vrať se!“ zahrála i Laďka Kozderková a to paní Drahuši, která naletí na Pepanovy sliby. Zpočátku je to vlastně ona, kdo Pepana láká k sobě domů, protože žije na vesnici sama a cítíme v ní touhu po zajímavějším životě. Není totiž venkovskou družstevnicí, ale atraktivní ženou. Noční rozhovor s Pepanem je pak hereckým koncertem Laďky Kozderkové a Petra Nárožného, ve kterém s přesnou komediální nadsázkou vidíme jak Drahuščiny chmury z nudného venkovského života, tak nadšení pro společný život s novým nápadníkem. V počátku ještě posmutněle popíjí slivovici, pak vzplane novou nadějí pro společnou koupi auta a v závěru Pepana už úplně převálcuje a je to ona, kdo ho povalí na pohovku a rozjíždí poctivou „muchlovačku“. Se stejnou razancí později Pepanovi vyčte nečinnost a na kraji vinice mu doslova vnutí své peníze. Pak se děj přesouvá jinam a paní Drahuše se objevuje až v závěrečné scéně, kdy si z Pepanova „vybíleného“ bytu sice odnáší svých 30 tisíc, ale odchází jako zhrzená žena, kterou sňatkový podvodník jen využil.

  Exteriéry tohoto filmu se natáčely na Znojemsku koncem léta 1983 a Laďka Kozderková v nich účinkovala ještě v plné síle. V interiérových scénách, které se pak dotáčely postupně až do jara 1984, už bystrý divák může vypozorovat Laďčinu pohublost. Příčinou této proměny byla počínající nemoc. Laďka Kozderková se pak objevuje ještě v jedné scéně následujícího dílu tohoto cyklu nazvaném „Jdeme na to, šéfe!“. Anežce zlomyslně připomene, že ani jí si Pepan nakonec nevzal a tato poznámka pak přiměje celou moravskou rodinu k další cestě do Prahy, kde se pak připletou k zatčené celé Pepanovy party.

  Autor: Jan Herget