Nejnovější komentáře

  Počítadlo návštěv

  TOPlist

  O CHYTRÉM HONZOVI ANEB JAK SE HONZA STAL KRÁLEM

  Rok výroby: 1985

  Role: princezna Zubejda

  Režie: Ludvík Ráža

  Premiéra: 31.12. 1985

  Jde o trochu zvláštní televizní pohádku s mnoha moderními prvky a parodickým humorem. Honza není žádný urostlý mládenec, ale trochu natvrdlý plešatý čtyřicátník s knírem. Celý život prospal na peci a až teď ho rodiče probudí, aby ho vyslali do světa. Ne ovšem na zkušenou, ale k drakovi Kvadrátovi. Ten si totiž v pohádkových novinách podal inzerát, ve kterém vyzval všechny krále, aby mu poslali své dcery za manželky. Honzovi rodiče se jmenují příjmením Královi a protože nemají dceru, posílají alespoň syna. Honza se cestou zastaví v hostinci U Červené Karkulky, kde přemůže bandu loupežníků. Toho se mu podaří vlastně nedopatřením, protože má na zádech obrovský batoh se kterým se pohybuje velmi neohrabaně a všechny loupežníky tím batohem postupně přimáčkne nebo porazí. V hostinci se také seznámí se dvěma nesmiřitelnými princi Banejo a Banene, kterým schází třetí bratr zakletý v žalud. Honza jim slíbí, že se pokusí zařídit jeho vysvobození a princové mu na oplátku přislíbí pomoc v nouzi. Při svém dalším putování Honza přijde i k perníkové chaloupce, ve které ovšem bydlí vodník Pepa. Trápí ho kuří nožky, které drak jeho chaloupce přičaroval. I jemu Honza slíbí pomoc. A stejně tak i lesnímu strašidlu jménem Ježikůže, což je zakletá princezna Kardanka. Ta Honzovi půjčí motorové koště, přesněji řečeno vysavač s řidítky, na kterém Honza doletí až k draku Kvadrátovi. Tam už přebývají čtyři drakovy ženy, dříve princezny. Obejda, Zubejda, Prebenda a Treperenda. Dlouhé chvíle si krátí cvičením aerobiku, jídlem, poslechem kazet a sledováním televize. Honzova návštěva draka Kvadráta rozzlobí a tak ho promění v kámen. Nejodvážnější z princezen Obejda ale najde zaklínadlo, Honzu vysvobodí a domluví si spolu plán, jak draka porazit. Obejda pak draka vyhecuje k souboji s Honzou. Čekají je tři soutěžní úkoly: Souboj ve vzduchu, ve vodě a na souši. V letecké soutěži Honza zvítězí díky létajícímu tryskovému vysavači, v plavecké soutěži mu zase pomůže vodník Pepa a klání na souši má podobu závodu formulí. I tady se Honza může spolehnout na pomoc svých přátel, princů Banejo a Banene. Souboje s napětím sledují jak princezny, tak Honzovi rodiče a to díky pohádkové televizi. Drak Kvadrát odlétá ze souboje s ostudou a jeho čáry a kouzla přestanou platit. Princezny Prebenda Treperenda se provdají za prince Banejo a Banene, jejich vysvobozený třetí bratr Banejo se ožení s proměněnou princeznou Kardankou a princezna Zubejda si vezme vodníka Pepu. Žení se i Honza a to s princeznou Obejdou, která mu nejvíc pomáhala. Společně se pak i s Honzovými rodiči všichni sejdou v hostinci U Červené Karkulky, kde jsou loupežníci zaměstnaní jako kapela. Na baru se ovšem nedočkají požadovaného nápoje – čisté vody a tak se všichni vydávají znovu do světa ji hledat.

  Je to vlastně docela bláznivá, ale veselá a stále oblíbená pohádka. Její kouzlo spočívá v humorném propojení s reálným světem. Loupežníci skončí jako bigbítová kapela, Červená Karkulka se tu v podání Stelly Zázvorkové objevuje jako typická zaměstnankyně Restaurací a Jídelen, no a princezny jsou maximálně emancipované. Nemluvě o soudobých reáliích, jakými je televize, obložené chlebíčky nebo walkman. Moderní jsou v této pohádce i kostýmy – ty klasické se střídají se cvičebními trikoty, ozdobenými pentlemi a duhovými proužky, nebo se zcela obyčejným civilním oblečením. Herce asi práce na této pohádce bavila, protože uplatňují ironický humor připomínající mnohdy scénky z Malého televizního kabaretu a najdeme tu i situační improvizaci. Ještě navíc je to pohádka hudební. Kromě úvodní a závěrečné písně, které zpívají všichni, tu mají svou sólovou píseň rozhádaní princové, vodník Pepa, strašidlo Ježikůže i princezny s drakem Kvadrátem.

  Hereckému obsazení kraluje Petr Nárožný jako natvrdlý Honza Král. Jeho rodiče hrají Jiřina Bohdalová a Josef Somr, prince Pavel Trávníček a Oldřich Vízner, vodníka Pepu nehraje nikdo jiný, než Josef Dvořák a Ježikůži Ivana Andrlová. Draka Kvadráta nevidíme, ale jen slyšíme – promlouvá hlasem Jiřího Krampola. Princezny pak hrají Jitka Molavcová, Dagmar Patrasová, Ljuba Krbová a Laďka Kozderková. Ta je ze všech princezen nejdynamičtější, působí trochu jako jejich starší sestra – ochránkyně. Její originální reakce na nejrůznější dějové zvraty si diváci mohou užít poměrně hodně, protože princezny mají v pohádce O chytrém Honzovi hodně prostoru.

  Autor textu: Jan Herget