Nejnovější komentáře

  Počítadlo návštěv

  TOPlist

  SILVESTRY

  Rok výroby: 1971 – 1985

  Role: Zpěvačka, herečka

  Režie: Ivo Paukert, Ján Roháč, Zdeněk Podskalský a další

  Premiéra: 31.12. 1971 – 1985

  Diskografie

  Díky angažmá v Divadle Rokoko začala Laďka Kozderková spolupracovat s tvůrci zábavných pořadů a stala se jednou z osobností televizní zábavy, která se pravidelně objevovala i ve speciálních silvestrovských pořadech. Poprvé to byl Silvestr 1971 na 2. programu. Mezi mnoha výstupy herců, zpěváků a komiků zaujal diváky zvlášť jeden, pojatý jako naivní parodie. Laďka Kozderková v něm zpívá klasický everegreen „Smoke gets your eyes“ s českým názvem „Nevěř očím svým“. Baletně ji doprovází čtveřice tanečníků. Pohybují se ladně kolem velké sešikmené desky, po které zpěvačka vždy při vysokém dlouhém tónu jakoby náhodou sklouzne. Tanečníci se ji pokaždé snaží vytáhnout nahoru a navázat na předem danou choreografii. Ve finále písně pak po desce sklouznou všichni. Jak jednoduchý nápad a kolik legrace z toho bylo. Zpěvačka i tanečníci se totiž urputně snaží zachovat seriózní tvář a to je vlastně na celém výstupu nejzábavnější. Laďka Kozderková se v této silvestrovské scénce neprezentuje jako prvotřídní zpěvačka, která klade důraz na svůj pěvecký výkon. Se smyslem pro humor a nadsázku si vlastně dělá legraci i sama ze sebe a je dokonale nad věcí. Snad i pro tento noblesní nadhled si toto číslo diváci dobře zapamatovali a mnohokrát se objevilo ve střihových zábavných pořadech a i v současné době ho můžeme najít na DVD s výběrem toho nejlepšího z televizní zábavy.

  O dva roky později, v poslední den roku 1973 mohli televizní diváci spatřit Laďku Kozderkovou dvakrát. V pořadu Vydržte až do půlnoci, který uváděli Oldo Hlaváček a Josef Kobr, zpívala písničky: „Pepi, ty jsi můj celý svět“ a „Venoušku, Venoušku“. Menší hereckou roli pak dostala v mikrokomedii Kufr, kde Miloš Kopecký a František Filipovský prováděli různé žertovné kousky.

  V roce 1974 následovaly další dva pořady ve kterých Laďka Kozderková účinkovala. Spolu s plejádou populárních herců a zpěváků se objevila v pořadu Sejdeme se hezky v kupě o Silvestra na chalupě. Zazpívala si následující písničky: „Já jsem mladá vdova“, „Pepa z depa“, „Rána na buben“, „Silné víno“ a pak směsi písní, které zpívali všichni: „Pohádka mládí“, „Hezky od podlahy“, „Vždyť jsme jen jednou na světě“ a „Nepůjdeme spát až ráno v pět“. V hlavním večerním programu nazvaném Silvestr je za dveřmi se Laďka objevila v části věnované postavě Alfonse Karáska, tedy další setkání s Milošem Kopeckým. Při přípravě silvestrovských zábavných pořadů se často natočí víc písniček a scének, které se do finálního sestřihu nedostanou. Směs těchto přebytků mohli diváci vidět počátkem roku 1975 pod názvem Co v Silvestru nebylo a Laďka Kozderková v ní vystupovala s parodií známých písniček.

  Silvestr 1975 nabídl Laďce Kozderkové nejvíc příležitostí. Objevila se v hlavním večerním programu nazvaném Silvestr na Silvestru, který se natáčel v prostředí Hornického domu kultury a techniky v Sokolově.Z tohoto pořadu je známá scénka, ve které Iva Janžurová a Jiří Hrzán zpívají na kolečkových bruslích. Laďka si zazpívala písně: „U Kokořína“, „Venouš“, duet s Karlem Hálou z operety Franze Lehára „Nikdo v celém světě“ a závěrečnou píseň všech – „Vítáme nový rok“. A pak to byly dva další pořady spíš estrádního typu. Hledám jednu písničku, kde Laďka zpívala hity „Babeta“ a „Tuhle rundu platím já“. Jedenácté pokračování Kabaretu u dobré pohody bylo zakončené také silvestrovskou veselicí tvořenou známými písničkami a v ní Laďka Kozderková účinkovala spolu s Františkem Filipovským, Josefem Bekem, Helenou Růžičkovou, Lubomírem Lipským a Jiřím Hrzánem.

  Dalším silvestrovským pořadem, ve kterém se Laďka Kozderková objevila, byl v roce 1977 Ostrov plný písniček. Muzikálová komedie o režisérovi, který chce natočit muzikál z období biedermaieru, ale práce se mu nedaří. Zpěváci ne vždy chápou jeho pokyny, a co víc, často uplatňují své vlastní zcela se nehodící nápady. Cholerického režiséra hrál Petr Nárožný a neposlušnými zpěváky byli Jitka Molavcová, Milan Chladil a další. Laďka v pořadu zpívala písně „Perly panny Serafínky“ a „Maják“.

  O rok později, tedy v roce 1978, byla Laďka Kozderková pro silvestrovské pořady opět velmi využívanou interpretkou. Dětský pořad nazvaný Hurá, dneska máme Silvestra těží z motivu dvanácti měsíců. Laďka účinkuje, spolu s Josefem Dvořákem a Ivou Janžurovou v srpnové scénce „Na výletě“. Silvestrovskou veselici máme letos ve mlýnici, tak se jmenoval pořad dechových písní, tématicky zaměřený na písničky o mlýnech a mlynářích. Laďka si v něm zazpívala písničky „Můj milý, roztoč mě“ a „Ty jsi moje první láska“. Hlavní silvestrovský program roku 1978 se jmenoval Silvestr hravý a dravý a byla to velká zábavná revue s průvodním slovem nepřekonatelného Vladimíra Menšíka. Tento silvestrovský pořad stylově navazoval na pořad z předešlého roku. Opět byli herci jak na jevišti, tak v publiku, opět celý program moderoval Vladimír Menšík a opět navazoval bezprostřední interakci s kolegy v publiku. Scénáristou byl Jaroslav Dietl a režisérem Ján Roháč. Tento hlavní silvestrovský pořad měl oproti běžným zábavným estrádám na tehdejší dobu mimořádnou stopáž, 3 a půl hodiny. Čistě pěvecká či taneční čísla střídala herecká vystoupení, scénky a nebo vtipné dialogy.  Scénárista vsadil na osvědčený princip, totiž představení herců, zpěváků či oblíbených televizních postav v nečekaných situacích. Proto se v tomto Silvestru setkáváme s Meckie Messerem, kterak přijíždí mezi své milované girls jako důchodce na kolečkovém křesle a nožem skrytým v hůlce si loupe jablko. Jindy zase Naďa Urbánková zazpívala „Minutový valčík“ ve velkolepé operetní róbě, ovšem stojící jako špalek na jednom místě. To proto, aby mohla vystoupit i v případě, že by si vyvrkla kotník. V tomto Silvestru nechyběl ani Spejbl s Hurvínkem a nebo zcela vážně braná přednáška specialisty na humor Zdeňka Podskalského. K nezapomenutelným scénkám patří také výstup Jiřího Sováka jako imitátora ptactva. A samozřejmě píseň „Mňau“ v podání tří plnoštíhlých hereček – Stelly Zázvorkové, Laďky Kozderkové a Heleny Růžičkové. Toto číslo navazuje na vtipnou besedu specialistů na hubnutí a nadváhu a tři plnoštíhlé herečky v něm názorně dokazují, že i s více kily si můžou pořádně zařádit jako kočky. Laďka Kozderková zvládla píseň s textem „hej, kočky dneska máme svůj den“ absolutně s přehledem a zazpívala navíc i druhý hlas, ostatní kolegyně jí při vší úctě jen přizvukují.

  K tomuto číslu, které se stalo evergreenem televizní zábavy, se váže i jedna historka, kterou s oblibou vyprávěl manžel Laďky Kozderkové Vlastimil Bedrna. Krátce před natáčením byli totiž společně v Lázních Lipová na úspěšné odtučňovací kůře. Herečka, obsazená do této role pro svá nadměrná kila, pak přišla na natáčení doslova jako hubeňour, takže ji museli v kostýmu vycpat a navíc jí hlavu ozdobili výraznou parukou, takže ve výsledku nevyčnívala ani tak do šířky, jako spíš do výšky. Každopádně si všechny tři herečky toto řádění na parketu viditelně užívaly a snad i proto se píseň „Mňau“ stále vrací i ve střihových zábavných pořadech.

  O rok později následoval třetí legendární Silvestr s Vladimírem Menšíkem. Laďku Kozderkovou mohli diváci tentokrát zahlédnout v hereckému publiku spolu s manželem Vlastimilem Bedrnou. V roce 1980 pak následoval další úspěšný silvestrovský pořad Pojďte s námi na tah. Tentokrát ovšem bez průvodního slova Vladimíra Menšíka a bez účasti herců a zpěváků v publiku. Kolem arény, ve které se odehrávaly scénky a hudební čísla bylo postaveno lešení, z jehož několika pater shlíželi diváci. Scénka nazvaná „Zápas s mindrákem“ z pera Miloslava Švandrlíka možná původně ani neměla velké ambice, jednoznačně se ale zapsala do zlatého fondu televizní zábavy. Zápletka je opět velmi jednoduchá. K sexuologovi přichází atraktivní žena a svěřuje se mu se svým problémem. V lázních ji okouzlil jeden muž, se kterým navázala citový vztah. Onen muž se ovšem dožaduje i tělesného sblížení a toho se žena obává, stejně jako prozrazení, před manželem. Sexuolog ji vyslechne a poradí, aby se na věc dívala s větším nadhledem a nechala všemu volný průběh. Opravdu velmi banální příběh, ovšem zpracování vysoce originální a zábavné. Dáma i lékař totiž v běžném dialogu zcela samozřejmě používají slovní spojení jako: techtle mechtle, láry fáry nebo cimpr campr. Tyto výrazy mají díky kontextu vždy zcela přesný význam a celý vtip spočívá v tom, že se dají stupňovat. Dáma například připouští, že s nápadníkem už měla Techtle, ale Mechtle ještě ne! Tak se to opakuje stále dokola a interpreti si s potenciálem tohoto humorného textu vystačí až do konce scénky. Opět se potvrzuje pravidlo, že psaný text je jen 50 procent úspěchu. V případě „Techtlí mechtlí“ dodali zbylých 50 Jiří Lír a Laďka Kozderková. Oba přijali slovní hříčky dokonale za své a prokázali, že humor s vážnou tváří má jedinečný účinek. Nemá cenu rozebírat, proč se tato scénka stala tak oblíbenou a dodnes žádanou. Jedno je ale jasné. Že Laďka Kozderková v tomto Silvestru předvedla svůj komický talent a smysl pro ironii a nadsázku. Tento výkon byl bezesporu jedním z mezníků v její kariéře a právě s tímto výstupem si ji televizní diváci nejčastěji identifikují.

    Žádný další Silvestr už Laďka Kozderková nevynechala. V roce 1981 si v pořadu nazvaném To by nikdo nečekal zazpívala oblíbenou polku „Škoda lásky“. V roce 1982 účinkovala v pořadu Co bylo i nebylo v silvestrovském bálu, který byl sestřihem dechovkových a populárních písniček a scének. Ze stejného roku je i kabaretní revue Románek za tři krejcary, ve které mladý současný pár vstoupí do známého hostince U Fleků a rázem se ocitne v roce 1900. Následuje pak férie staropražských písniček. Laďka Kozderková zpívá následující: „Pražská frajerka“ a „S láskou není žádný špás“.  O rok později, 31. prosince 1983, si mohli televizní diváci užít celou plejádu zpívajících herců v pořadu Silvestrovský aperitiv. I když tento pořad trvá jen necelých 20 minut, vešlo se do něj několik desítek písniček zpívaných tehdejšími nejoblíbenějšími komiky. Vedle Josefa Beka, Jiřiny Bohdalové, Josefa Dvořáka, Jaromíra Hanzlíka nebo Jaroslavy Kretschmerové tančí a zpívá i Laďka Kozderková a to písně „Vzdej se“, „Náš dům zní smíchem“ a závěrečné směsi „Silvestrovský bál“ a „Co s načatým večerem“. Pořad plný konfet a papírových kloboučků se natáčel ve foyeur Vinohradského divadla a v televizní hantýrce se tomuto typu programu říká „rozšupovák“.

  O rok později byl Silvestr 84 opět velký zábavný pořad. Tentokrát zaplnili herci a zpěváci celý sál pražské Lucerny. Laďka Kozderková vystoupila ve scénce společně s Jiřím Krampolem, kdy coby náhodní diváci z lóže sledují dění na pódiu. Ona – milovnice vážné hudby, on – nadšený fanda fotbalu.  Tato scénka ale patří k těm opravdu málo povedeným. V roce 1985 pak dostala po několika letech opět hereckou příležitost. Minikabaret na vaše přání parodoval některé televizní pořady a jedním z nich byl i magazín „Auto moto revue“. Ve scénce „V servisu“ hraje Laďka Kozderková lehce poplašenou řidičku buldozeru, která přišla vedoucímu autoservisu oznámit, že mu zničila jeho vlastní auto. Šéfa autoservisu hrál Vlastimil Bedrna. V této scénce Laďka Kozderková předvedla zase trochu jiný styl komiky, je někdy až příliš dynamická, rázná a přímá, což ovšem výborně vychází v kontrastu s letargickým vedoucím. V okamžiku, kdy pochopí, že řeč je o jeho autě, je řidička až dětsky překvapená, že to pan vedoucí nepochopil dřív. V žádném dalším televizním Silvestru si Laďka Kozderková už bohužel nezahrála.

  Autor: Jan Herget