Nejnovější komentáře

  Počítadlo návštěv

  TOPlist

  VELKÁ SÁZKA O MALÉ PIVO

  Rok výroby: 1981

  Role: Kabaretní zpěvačka

  Režie: Vít Hrubín

  Premiéra: 9. 1. 1982

  Diskografie

  Písně

  Televizní film inspirovaný skutečnou událostí – pokusem o prodej hradu Karlštejna. Tento velkolepý podvod se skutečně ve 30. letech pokusil zrealizovat podvodník Josef Harry Jelínek. Od amerických zájemců skutečně inkasoval zálohu a trestu unikl jen proto, že napálení průmyslníci se chtěli vyhnout skandálu a nepodali na něj žalobu.

  Děj televizní komedie je přenesen do poválečného Československa roku 1946. Známý podvodní z pražské galerky Moutelík se vsadí s profesionálním podvodníkem Srnečkem, že prodá Karlštejn. Do akce Moutelík přizve další známé firmy a Srneček přezdívaný „inženýr“ se prostřednictvím českých obchodníků seznámí s americkým průmyslníkem panem Harwoodem. Přichystají pro něj dokonalou iluzi zchudlé šlechty, která se potřebuje zbavit jednoho z rodinných sídel. Díky šikovné zámince se partičce podaří vylákat z Karlštejna tamního kastelána a na hradě pak uspořádají velkolepou hostinu pro zahraničního kupce. Nechybí dobově oblečení trubadůři, zchudlé šlechtické příbuzenstvo, pážata a tanečnice. To vše jsou ale jen převlečení kabaretní herci a tanečnice, včetně zpěvačky, která během slavnosti zpívá ústřední píseň filmu „Bavte se, páni“. Pan Harwood nakonec Karlštejn skutečně koupí za rovný milion dolarů. S tímto tučným úlovkem se celá partička chystá ujet rychlíkem do Paříže, na nádraží si ale „inženýr“ vzpomene na prvotní sázku o malé pivo. Nikdo pro něj ale nechce dojít a tak jdou ke kiosku nakonec všichni a kufřík s penězi nechají v kupé. Mezitím ovšem celý podfuk odhalí policie a to díky dvěma potulným hercům, kteří se účastnili hradní hostiny a podvodníci velkého formátu je ošidili o honorář. Policisté vbíhají na nádraží právě včas, aby stihli naskočit do vlaku a nalézt osamělý kufřík s milionem dolarů. Krach celého plánu sleduje partička podvodníků od nádražního kiosku a vidina bezstarostného života za hranicemi je rázem ta tam. Jediný, kdo je nad věcí a spokojeně se usmívá, je podvodník Srneček přezdívaný „inženýr“, protože vyhrál sázku o své malé pivo.

  Hudební komedie o tom, jak jeden šikovný český podvodník prodal Karlštejn, vznikla v roce 1981 a zcela zapadá do průměru tehdejší televizní zábavy. Ovšem díky dobrým výkonům populárních herců je stále oblíbená, často reprízovaná, a vyšla také na DVD. Různé charaktery podvodníků a hochštaplerů si s chutí zahráli Oldřich Kaiser, Jiří Lábus, Jiří Císler, Václav Štekl a Stanislava Bartošová. Poctivý výkon v roli zneuznaného herce Dusbaby předvedl Vladimír Hrubý, kterému jako šantánová zpěvačka sekunduje Laďka Kozderková. Nejen ve staropražském kabaretu, ale hlavně na hradní hostině udává tempo bujaré zábavě. Víc prostoru v této oblíbené komedii ale bohužel nedostala.

  Autor: Jan Herget